Strona główna » Serwis główny » Mama za kierownicą » Fotelik samochodowy, jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Fotelik samochodowy, jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Fotelik samochodowy
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 roku miało miejsce blisko 3 tys. wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. Okazuje się, że wśród najczęstszych zaniedbań rodziców leży nie tylko przewożenie dzieci bez fotelika, ale także nieznajomość nowych przepisów, które weszły w życie w pierwszej połowie ubiegłego roku.

Fotelik samochodowy
Kiedyś każde dziecko, które nie ukończyło 12 roku życia musiało być przewożone w foteliku. Dziś, po nowelizacji przepisów w 2015 roku, konieczność przewożenia pociech w fotelikach zależy od ich wzrostu. Dopóki dziecko nie będzie miało więcej niż 150 cm wzrostu, będzie musiało podróżować w taki właśnie sposób.
Zgodnie z nowymi regulacjami dzieci poniżej 3 roku życia nie mogą jeździć w pojazdach, które nie mają pasów bezpieczeństwa. Nie wolno również przewozić na przednim siedzeniu dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy, jeśli w aucie znajduje się aktywna poduszka powietrzna.

Czy fotelik można ubezpieczyć?

Od lipca rodzice będą mogli aktywować ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) dziecka oraz casco fotelika. Fotelik, który był w samochodzie podczas kolizji lub wypadku traci swoje właściwości ochronne i powinien być wymieniony. Nawet jeżeli dziecko nie ucierpiało, a fotelik nie został uszkodzony - zasada wymiany nadal obowiązuje. – Klient, który skorzystał z ubezpieczenia w Gothaer może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 90 proc. ceny fotelika, pod warunkiem, że dystrybutor albo producent wystawi zaświadczenie o utracie jego właściwości ochronnych.

Dodatkowo, ubezpieczenie NNW dziecka zapewnia całodobową ochronę malucha, także poza pojazdem. Polisa jest ważna przez 12 miesięcy i działa w całej Europie – tłumaczy Anna Materny, Dyrektor Biura Produktów Detalicznych Gothaer TU SA. Poza ochroną od następstw nieszczęśliwych wypadków, która obejmuje dziecko przez 12 miesięcy, w całej Europie, także poza pojazdem fotelik jest ubezpieczony nie tylko od uszkodzenia, czy zniszczenia, ale także jeśli był zamontowany w aucie, które został skradzione – również od kradzieży.

Rodzaje fotelików

Wybór fotelika nie powinien być przypadkowy. Najlepszy będzie taki, który jest odpowiednio dobrany do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Foteliki są podzielone według poszczególnych kategorii wagowych. Dla noworodków i niemowląt przewożonych w pozycji leżącej używa się tzw. kołysek lub nosidełek. Zakwalifikowane są one do grupy 0/0+ i służą maluchom od urodzenia do osiągnięcia 15 miesięcy oraz wagi do 13 kg. Potem nosidełka zastępuje się fotelikami, w których starsze dzieci można już przewozić na siedząco.  Dzieci w wieku do 3-4 lat należą do grupy I, i powinny być przewożone w fotelikach od 9 do 18 kg. A dla starszych - siedzenie podwyższające z oparciem czyli grupa II-III (15-36 kg).
Autor: .
Źródło: Informacja prasowa
0
Komentarze do:

Fotelik samochodowy, jak bezpiecznie przewozić dziecko?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: