Strona główna » Samochody » Aktualności - samochody » Volvo i system wykrywający rowerzystów

Volvo i system wykrywający rowerzystów

Volvo opracowało system detekcji rowerzystów, składający się m.in. z kasku wyposażonego w nadajnik. Samochód automatycznie zahamuje, jeśli jego system wykryje ryzyko potrącenia rowerzysty.

W krajach skandynawskich, ale także w Niemczech czy Holandii, rowery używane są nie tylko rekreacyjnie, ale jako zwykły, popularny środek transportu. Mimo, że w Polsce ten sposób komunikacji jest mniej popularny, w roku ubiegłym na naszych drogach zginęło 317 osób. Volvo – chcąc zmienić te niepokojące statystyki – stworzyło specjalny system bezpieczeństwa, angażując w ten projekt producenta kasków POC oraz koncern telekomunikacyjny Ericsson.


Szwedzka marka opracowała technologię, dzięki której samochód będzie komunikował się z systemem zamontowanym w specjalnym kasku rowerowym. Pozwoli to na wzajemne wczesne wykrywanie niebezpiecznych sytuacji drogowych. Już wcześniej samochody z systemem City Safety zostały wyposażone w funkcję CDS (Cyclist Detection System), która dzięki zamontowanym czujnikom może wykrywać rowerzystów.

Aby technologia zadziałała poprawnie, rower musi być wyposażony w czerwone światło odblaskowe, a różnica prędkości między samochodem i rowerem nie może przekroczyć wartości krytycznej.

Różne pojazdy, jedna komunikacja
Aby korzystać z nowej technologii, rowerzysta oprócz posiadania specjalnego kasku musi jedynie zainstalować w smartfonie jedną z aplikacji treningowych, np. Strava, która będzie określać jego lokalizację. Z kolei położenie samochodu Volvo będzie zapisywane w internetowej chmurze, stworzonej przez firmę Ericsson. Stąd też Volvo będzie czerpać informacje o zbliżającym się rowerzyście.

Jeśli system wykryje ryzyko kolizji, obaj użytkownicy ruchu zostaną o tym zaalarmowani. Kierowcy samochodu wyświetli się ostrzeżenie na wyświetlaczu HUD na przedniej szybie. Rowerzysta zostanie natomiast zaalarmowany za pomocą sygnałów świetlnych, emitowanych przez urządzenie umieszczone w kasku.

Nowy system bezpieczeństwa zostanie zaprezentowany w trakcie targów Consumer Electronics Show 2015, które odbędą się 6-9 stycznia w Las Vegas.

Autor: .
Źródło: Samar
1
Komentarze do:

Volvo i system wykrywający rowerzystów

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Volvo i system wykrywający rowerzystów

merka // 26.12.2014 15.35

toyota wprowadzac ma teraz jakies nowe systemy bezpieczenstwa ktore wlasnie beda zapobiegac roznym kolizjom. bardzo dobrze takie systemy powinny byc w kazdym aucie.


Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl