Strona główna » Samochody » Aktualności - samochody » Temperatura w aucie może być groźna!

Temperatura w aucie może być groźna!

Dodano: 28. 04. 2012
Tagi: Bezpieczeństwo, Dziecko, Zwierzęta

Gdy na zewnątrz panuje temperatura 33°C, w zaparkowanym samochodzie po 20 minutach jest już 50°C, a po upływie 40 minut – prawie 60°C. Jednak nawet gdy temperatura otoczenia wynosi zaledwie 21°C, przy dużym nasłonecznieniu wnętrze samochodu może stać się na tyle rozgrzane, że przebywanie w nim stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.


Pies w samochodzie
Pies w samochodzie
Dlatego pozostawianie bez opieki w aucie dziecka czy zwierzęcia może grozić poważnymi skutkami, ze śmiercią włącznie. Wysoka temperatura w czasie jazdy ma natomiast negatywny wpływ na koncentrację oraz samopoczucie kierowcy, przez co zwiększa się ryzyko wypadku.
 
Słońce może nagrzać wnętrze samochodu do temperatury zagrażającej życiu w ciągu trzydziestu minut nawet przy stosunkowo chłodnej pogodzie. Wzrost temperatury wewnątrz auta związany jest bowiem głównie z ilością nasłonecznienia, a nie z temperaturą otoczenia.
Nawet gdy temperatura na zewnątrz nie jest wysoka, temperatura w samochodzie stojącym na słońcu wzrasta. Uchylenie okna nie wpływa znacząco na obniżenie temperatury, ponieważ wymiana powietrza, gdy samochód nie jest w ruchu, odbywa się bardzo wolno. Poza tym pozostawienie otwartego okna w zaparkowanym aucie jest niebezpieczne, gdyż może prowokować do kradzieży – wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Pies w samochodzie
Dziecko w samochodzie
Dziecko w samochodzie
Pozostawanie w zamkniętym zaparkowanym aucie może być bardzo groźne, dlatego zawsze trzeba upewnić się, że wszyscy pasażerowie (także zwierzęta) opuścili pojazd. Małe dzieci, w szczególności niemowlęta, są najbardziej narażone na negatywne skutki wahań temperatur i gorzej znoszą upał, między innymi dlatego, że proporcjonalnie trącą więcej wody przy wysokiej temperaturze. Dlatego pozostawianie ich nawet na chwilę bez opieki w samochodzie zaparkowanym na słońcu jest niedopuszczalne i może skończyć się tragedią. 

Dziecko w samochodzie
Dziecko w samochodzie
Pies w samochodzie
Wysoka temperatura panująca w samochodzie jest niebezpieczna również dla zwierząt. Gdy w upalne dni jedziemy ze zwierzęciem, warto zaplanować trasę tak, abyśmy nie byli zmuszeni pozostawiać go w aucie samego. Podczas postojów radzimy wybierać miejsca, gdzie zwierzęta są mile widziane, abyśmy mogli z nimi opuścić samochód. Jeśli wiemy, że będziemy zmuszeni zostawić zwierzę w samochodzie, lepiej w ogóle nie brać go ze sobą w podróż – radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. 

Pies w samochodzie
Pies w samochodzie
Pies w samochodzie
Jeśli to możliwe, parkujmy samochód w cieniu. Po wejściu do rozgrzanego samochodu najpierw powinno się otworzyć wszystkie drzwi i odczekać kilka minut aż temperatura wewnątrz ulegnie obniżeniu. 

W upalne dni przechodnie powinni być uczuleni na widok dziecka lub zwierzęcia w samochodzie. Jeśli ktoś zauważy w samochodzie dziecko pozostawione bez opieki, powinien jak najszybciej powiadomić o tym fakcie policję lub straż miejską. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć takiej sytuacji – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zdarza się, że nie możemy już dłużej czekać na przyjazd odpowiednich służb. Co w takim razie zrobić? Wybijamy szybę. Kiedy trzeba ratować dobro wyższej wartości niż mienie, zgodnie z przepisami kodeksu karnego nie popełniamy przestępstwa.
Autor: K. Szreder
Źródło: Szkoła Jazdy Renault
1
Komentarze do:

Temperatura w aucie może być groźna!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:
Evik_wawa

Temperatura w aucie może być groźna!

Evik_wawa // 20.08.2012 14.22

Wczoraj widziałam jak dwóch strażników miejskich usiłowało wydostać z yorka z samochodu na Podleśnej w Wawie. Psinka ziała i skomlała... Tylna szyba była uchylona tak, że strażnik jedynie palce mógł wcisnąć... Rozwaliła mnie też wypowiedź jakiejś kobitki, która parę tyg temu też zostawiła psa w upale i do kamery powiedziała, że jej pies jest przyzwyczajony do gorąca, bo on śpi pod kołdrą.... Babę taką zostawić w upale na cały dzień! wrrrr....


Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl