Strona główna » Motocykle » Aktualności - motocykle » Na motocykl do 125 cm3 wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Na motocykl do 125 cm3 wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Dodano: 28. 04. 2014
Tagi: Prawo jazdy, Przepisy, Kobieta na motocyklu

Według obecnie obowiązujących przepisów, prawo jazdy kategorii B uprawnia również kierowców do jazdy jednośladami wyposażonymi w silniki do 50 cm3 i mocy nie przekraczającej 4 kW (osiągająychc maksymalnie prędkość 45 km/h).

Posłowie szykują jednak rewolucyjną zmianę - chcą dołożyć do tego także motocykle o pojemności do 125 cm3. Dodatkowo pojazd taki musiałby być wyposażony w automatyczną skrzynię biegów, jego moc nie mogłaby przekroczyć 11 kW, a kierowca musiałby posiadać prawo jazdy kat. B przynajmniej od 3 lat.


 

Posłowie przewidują również dopuszczenie kierowcy z kategorią B przed upływem 3 lat, ale będzie musiał on zdać uzyskać kategorię A1, aczkolwiek będzie zwolnieniyz egzaminu teoretycznego.

Propozycja posłów wywołała burzę, nie tylko wśród WORD-ó i ośrodków szkolenia, ale także kierowców samochodów czy nawet samych motocyklistów.

Na antenie stacji TVN24 dyskutowali na ten temat reporter Faktów TVN Paweł Płuska i Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego KGP. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji twierdził, że bez wcześniejszego, obowiązkowego kursu pod okiem instruktora możliwość jeżdżenia motocyklem jedynie z kategorią B jest błędem.

Propozycja zmian przepisów jest już po drugim czytaniu i może wejść w życie jeszcze w 2014 roku.

 
Autor: E. Domańska
0
Komentarze do:

Na motocykl do 125 cm3 wystarczy prawo jazdy kategorii B?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: