Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe

Dodano: 12. 07. 2021
Tagi: Warsztat samochodowy

Wycieraczki odpowiadają za szyb z zabrudzeń, żeby kierowca miał zapewnioną dobrą widoczność na drodze w każdych warunkach, zwłaszcza podczas ulewy. Dobra widoczność to jeden z warunków bezpiecznej jazdy. Każdy kierowca powinien dbać o stan przedniej szyby i piór wycieraczek w swoim samochodzie.


Wycieraczki samochodowe
Wyróżnia się pióra wycieraczek

- Szkieletowe.
Jest to najstarszy typ wycieraczki, standardowe wyposażenie samochodów pierwszej generacji. Nadal są montowane na tylnych szybach wielu pojazdów. W porównaniu do poniższych rodzajów są one bardziej przystępne cenowo i uniwersalne. Ich ramka jest największą wadą, ponieważ sprawia, że pióra są bardziej podatne na oblodzenia, zanieczyszczenia i korozję. Przy większych prędkościach mają tendencję do odchylania się od szyby, co pogarsza jakość wycierania.

- Bezszkieletowe.
Nowsze rozwiązanie, które jest stosowane w większości nowych samochodów. Są bardziej skuteczne i trwałe. Dzięki temu, że nie mają żadnych ramek i zawiasów, nie są podatne na oblodzenie i korozję. Aerodynamiczny spoiler sprawia, że szyby są  odpowiednio dopasowane i nie odchylają się od szyby przy dużych prędkościach. Gwarantują wysokie osiągi wycierania niezależnie od prędkości samochodu i pory roku.

- Hybrydowe.
Jest to pośrednia konstrukcja, która łączy zalety konstrukcji szkieletowych i bezszkieletowych. Najdroższy rodzaj wycieraczek. Kompaktowa rama, która znajduje się w pokrywie ochronnej, zapewnia wysoką skuteczność czyszczenia i odporność na oblodzenie. Bardzo kompaktowe i wydajne.

Kupując nowe wycieraczki, oprócz rodzaju pióra wycieraczki zwróć także uwagę na rozmiar; w zależności od marki i wersji pojazdu, pióra mogą różnić się długością po stronie kierowcy i pasażera. Budowa piór wycieraczek różni się w zależności od generacji, wersji i modelu pojazdu. Mogą to być dwa ramiona wycieraczek, ale też spotykane jest jedno, długie ramię. Można kupić też elementy w zależności od pory roku; zimowe, letnie i całoroczne. Dokładne parametry piór wycieraczek do Twojego samochodu znajdują się w książce obsługowej Twojego pojazdu. Aby wybrać właściwe części, możesz też użyć numeru VIN.Zdjęcie zaczerpnięte z serwisu euautoczesci.plKiedy trzeba wymienić pióra wycieraczek?

Najbardziej naturalną przyczyną awarii jest zużycie piór. Większość piór jest wykonana z gumy syntetycznej lub naturalnego kauczuku. Z czasem elementy wycierające starzeją się i tracą swoją elastyczność. To sprawia, że nacisk na szybę przednią jest mniejszy i tym samym pogarsza się jakość czyszczenia. Szyba staje się mętna i pozostają na niej smugi brudu i oleju. Zużyte części zaczynają piszczeć, skrzypieć bądź stukać. Na powierzchni szyby mogą pojawić się rysy.

Jak prawidłowo dbać o przednią szybę?
Stan wycieraczek ma ogromny wpływ na przednią szybę, więc należy je wymieniać, jak tylko pojawią się objawy awarii. Ważne jest, aby regularnie czyścić pióra i przednią szybę z brudu, martwych owadów i organicznych substancji. Nigdy nie wolno czyścić szyby na sucho. Ponadto:

  • Nie włączaj wycieraczek na oblodzonej zimie. Poczekaj, aż szyba się odmrozi i ostrożnie ściągnij lód z wycieraczek. Pomocne są preparaty na bazie alkoholu, które skutecznie odmrażają szyby samochodowe.
  • Nie używaj wycieraczek, kiedy nie jest to konieczne. Niewidzialna wycieraczka, czyli nanopowłoka na szybie przedniej wyrównuje niewidzialne nierówności i tym samym zapewnia, że woda będzie spływała z szyby, nie pozostawiając przy tym żadnych śladów.
  • Sprawdź poziom płynu do spryskiwaczy. Jeśli jest go za mało, pióra wycieraczek mogą porysować szybę. Rozróżnia się płyny letnie i zimowe. Ważne też jest odpowiednie nakierowanie dyszy spryskiwaczy szyb.
  • Zwróć uwagę na swoją technikę mycia. Staraj się nie zostawiać żadnych zacieków i smug, które utrudniają komfort prowadzenia w nocy.
  • Unikaj parkowania w bezpośrednim świetle.

Pamiętaj, że policjant może wystawić Ci mandat za niesprawne wycieraczki i brak płynu do spryskiwaczy — może on wynieść nawet 500 złotych.

Przez zaniedbane wycieraczki i szybę przednią może dojść do wypadku. Dbaj o nie i wymieniaj, jak tylko zajdzie taka konieczność.

Autor: Motokobiety.pl
0
Komentarze do:

Wycieraczki samochodowe

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: