Strona główna » Serwis główny » Mama za kierownicą » W ciąży na rowerze? A dlaczego nie!

W ciąży na rowerze? A dlaczego nie!

ciąża rower
Dodano: 22. 06. 2015
Tagi: Ciąża, Rower

Według raportu "Aktywność fizyczna Polaków" przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Publicznej jesteśmy narodem kolarzy. Aż 51 % procent Polaków deklaruje, że przynajmniej raz w tygodniu jeździ na rowerze. Mimo, że naród podniósł się z kanapy i rozpoczął edukację sportową to jazda na rowerze w wykonaniu kobiet w ciąży nadal jest tematem tabu. A nie powinna! 

ciąża rower
ciąża rower
ciąża rower
Temat nie miałby miejsca w Danii czy Holandi, tam kobiety z brzuchami ciążowymi przemieszczające się na rowerze nikogo nie dziwią. W Polsce nadal jest to zagadnienie mocno kontrowersyjne. Oczywiście, nie jest to czynność obowiązkowa. Ba! Jeśli kobieta nie miała przed ciążą nic wspólnego z jazdą na rowerze to nie jest wskazane by właśnie teraz zaczynała. 

Nie wsiadamy na rower również wtedy gdy przyszłej mamie doskwiera nadciśnienie lub ciąża jest zagrożona lub mnoga. Warto skonsultować to z naszym lekarzem ponieważ on zna nas najlepiej. Jednak historia zna takie przypadki, w których lekarz nie widzi przeciwskazań medycznych a raczej...życiowe. Nie wsiadaj na rower bo się przewrócisz. Idąc tym torem myślenia nie korzystaj z samochodu bo będziesz miała wypadek lub nie spaceruj po starym mieście bo potkniesz się o wystającą płytę. Oczywiście, środek ciężkości w czasie ciąży zmienia się, ale to raczej nie czas na bicie rekordów prędkości a jazdę rekreacyjną. Dobór odpowiedniej trasy, łagodnej bez stromych zjazdów i podjazdów nie powinien stanowić większego problemu. 

Mama na rowerze powinna pamiętać o tym, że jest bardziej narażona na odwodnienie i przegrzanie. W czasie ciąży kobieta potrzebuje dodatkowych 300 kalorii dziennie. Jeśli jedziesz, nawet na krótką przejażdżkę, będzie potrzebować ich 500. Jak organizm odpłaci się za wycieczki rowerowe? Poprawia się jakość snu, jazda na rowerze to również redukcja przy bólach pleców, dotlenienie organizmu, profilaktyka w powstawaniu żylaków i obrzęków kończyn. A także redukcja stresu! 

Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

W ciąży na rowerze? A dlaczego nie!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: