Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Uwaga śledzie emeryt jedzie!

Uwaga śledzie emeryt jedzie!

starsi kierowcy
Dodano: 10. 03. 2016
Tagi: Prawo, Bezpieczeństwo, Emeryci

Wiele pracowni badawczych i jeden wspólny wniosek - ludzkość nam się starzeje. Według szacunków ONZ do 2050 roku średnia życia wzrośnie z obecnych 68 do 76 lat, a w krajach wysoko rozwiniętych z 77 do 83 lat. Połowa z 2,5 mld przyrostu ludności w ciągu najbliższych 40 lat będzie w wieku powyżej 60 roku życia. 

starsi kierowcy
starsi kierowcy
starsi kierowcy
Wiele wskazuje na to, że przyszli starsi kierowcy nie zrezygnują z możliwości prowadzenia auta. Przyzwyczajenie to bardzo silne stworzenie. Każdy z nas codziennie spotyka na trasie osobę w jesieni życia, teoretycznie też wiemy co funduje nam organizm. Gorsza podzielność uwagi, zawężenie pola widzenia, problemy z oceną odległości opóźniony czas reakcji i słabsza koordynacja. Kierowcy muszą podjąć od 8 do 12 decyzji na jeden kilometr, mają na to często mniej niż pół sekundy, wiek niczego tu nie ułatwia. 
Zobacz także: Ta babcia ma moc! 81-letnia Pani Michalina i jej Subaru »
Chyba też niewiele osób oczekuje by wraz z podpisaniem pierwszego kwitka emerytury rzucić kluczyki do samochodu w kąt. Specjaliści podkreślają, że starsi kierowcy rekompensują braki w prowadzeniu pojazdów wynikające z wieku redukcją prędkości, ograniczeniem jazdy w nocy, stosowaniem pasów bezpieczeństwa,
niepiciem alkoholu przez jazdą, korzystaniem ze sprawdzonych tras, z lokalnych dróg z mniejszą liczbą skrzyżowań.

Od 4 stycznia 2016 roku wszyscy nowi kierowcy muszą oznaczyć swoje auta zielonym listkiem, Anna Szelest ze Śląskiej Rady ds Seniorów proponuje by samochody osób starszych oznaczone były liściem w kolorze złotym. Naklejki miałyby być dobrowolne, ale mogą poprawić bezpieczeństwo i kulturę na drogach.  W naszym kraju nadal prawo jazdy wydawane jest bezterminowo i żadne badania lekarskie potwierdzające uprawnienia nie są wymagane. 
Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Uwaga śledzie emeryt jedzie!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: