Strona główna » Motocykle » Aktualności - motocykle » Szybciej znaczy bezpieczniej!? - szokujące badania Brytyjczyków

Szybciej znaczy bezpieczniej!? - szokujące badania Brytyjczyków

Dodano: 13. 12. 2010
Tagi: Badania, Bezpieczeństwo, Testy, Motocykliści

Naukowcy z British Institute of Advanced Motorist wysnuli o tyle ciekawą co ryzykowną teorię. Według niej szybsza jazda motocyklem jest...bezpieczniejsza! Przyznajcie odważna teoria. W teście udział wzięli różni motocykliści zarówno świeżo po egzaminie jak i doświadczeni kierowcy.

Doświadczeni motocykliści, którzy jeżdżą o wiele szybciej niż początkujący powodują mniejsze zagrożenie dla ruchu. Dlaczego? Ponieważ wykształcili w sobie zdolność do bardzo szybkiego podejmowania decyzji. Młodzi kierowcy zbyt późno rozpoczynali wykonywanie manewrów zwłaszcza hamowania do skrętu!  Na ogół hamowali w środku łuku czyli wtedy gdy motocykl jest najmniej stabilny.
Dla porównania doświadczeni kierowcy rozpoczynali hamowanie szybciej. Inaczej też dobierali tor jazdy, trzymając się bliżej środka drogi. Co powodowało że szybciej dostrzegali przeszkody i stawali się bardziej widoczni dla innych kierowców. Brytyjczycy zauważyli również zależność między prędkością a trafnością podejmowanych na drodze decyzji. Motocykliści jeżdżący szybciej, mimo większej skłonności do ryzyka, prowadzili swoje maszyny zdecydowanie pewniej niż pozostali.
Zdaniem naukowców - paradoksalnie - szybsza jazda powoduje większą świadomość ryzyka, przez co kierowcy bardziej skupiają się na tym, co dzieje się na drodze. Przyznam szczerze że z wielkim dystansem podchodzę do wyników tych badań, niejednokrotnie słyszy się że przyczyną wypadku była "Brawura i nieodpowiednia prędkość" A wy jakie macie zdanie na temat badań Brytyjskich naukowców?


Autor: K. Szreder
1
Komentarze do:

Szybciej znaczy bezpieczniej!? - szokujące badania Brytyjczyków

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Szybciej znaczy bezpieczniej!? - szokujące badania Brytyjczyków

pewuessa // 22.12.2010 10.46

konkluzja jest sprzeczna z spostrzezeniami naukowcow, wyraznie nasowaja sie wnioski ze doswiadczenie wypracowuje pewnosc a co najwazniejsze efektywnosc jazdy,czy moze tez unikania,przewidywania i umiejetnosci wyjscia z opresji,brawura i nieodpowiednia predkosc w polaczeniu z niedoswiadczeniem i nieodpowiedzialnoscia powoduje wypadki ktorych nie malo...


Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl