Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Sprawdzaj stan swojego samochodu

Sprawdzaj stan swojego samochodu

 Właściciel jest zobowiązany do regularnych badań technicznych swojego samochodu, ale pozytywne przejście takich badań nie zwalnia z bieżącego dbania o pełną sprawność auta.

Sprawność techniczna pojazdu jest kluczowym elementem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Najczęściej stwierdzane przez policję usterki w pojazdach, które uczestniczyły w wypadkach, to kolejno braki w oświetleniu (54%), braki w ogumieniu (18,5%) oraz usterki układu hamulcowego (14%).


"Oświetlenie czy stan ogumienia kierowca może sprawdzać samodzielnie. Dodatkowo w wielu samochodach odpowiednie systemy informują o awarii oświetlenia czy obniżonym ciśnieniu w oponach. Jednak kwestia układu hamulcowego czy kierowniczego wymaga już interwencji specjalistów - zauważa Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
"Jeśli przy hamowaniu słychać nietypowe dźwięki lub pedał hamulca nie działa tak jak zwykle (na przykład opada zbyt nisko na podłogę), wówczas trzeba natychmiast odstawić auto do warsztatu i dostawić je tam dopóki problem nie zostanie zidentyfikowany i usunięty".

Oświetlenie i opony
Przy okazji sprawdzania oświetlenia trzeba pamiętać o kontroli kierunkowskazów i światła stopu. "Kierowcy często zwracają uwagę tylko na te światła, których awarię mogą łatwo zauważyć, czyli światła mijania i drogowe - mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Braki w oświetleniu nie tylko ograniczają możliwość obserwowania drogi przez kierowcę, ale zmniejszają jego widoczność dla innych uczestników ruchu. Niesprawne kierunkowskazy praktycznie uniemożliwiają poinformowanie innych kierowców o planowanym manewrze.

Na zachowanie samochodu w sytuacji awaryjnej na drodze ma także wpływ stan bieżnika i ciśnienie w oponach. W myśl obowiązujących w Polsce przepisów opony należy wymienić, kiedy bieżnik ściera się poniżej 1,6 mm.

"Zużyta opona nie odprowadza prawidłowo wody, co w trakcie opadów deszczu może być przyczyną poślizgu wodnego. Taka opona nie zachowuje także należytej przyczepności w warunkach zimowych. Niewłaściwe ciśnienie również wpływa niekorzystnie na przyczepność opony, np. wydłuża drogę hamowania - dodają trenerzy.
Autor: .
Źródło: SJR
0
Komentarze do:

Sprawdzaj stan swojego samochodu

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: