Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Sprawdź swoje punkty karne w internecie - nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji

Sprawdź swoje punkty karne w internecie - nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło darmową e-usługę „Sprawdź swoje punkty karne”. Kierowcy w całym kraju mogą bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile punktów karnych zebrali za wykroczenia drogowe.


Jeśli chcemy sprawdzić swoje punkty karne przez Internet  potrzebujemy profilu zaufanego (eGo). - Pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Chodzi o to, żeby nikt nie mógł się pod ciebie podszyć – możemy przeczytać na portalu obywatel.gov.pl.
Co zrobić by sprawdzić punkty karne? Najpierw musimy na wspomnianym portalu kliknąć przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. System przeniesie nas na stronę profilu zaufanego, gdzie musimy się załogować na swoim koncie. Po zalogowaniu system przeniesie nas z powrotem do serwisu obywatel.gov.pl. Informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

- Możesz ją pobrać w formacie PDF i wydrukować — jeśli chcesz. Taki wydruk ma charakter informacyjny — nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowód w sprawie). Jeśli potrzebujesz urzędowego zaświadczenia o punktach karnych, dostaniesz je w komisariacie policji – informuje rządowy portal.

Baza danych jest aktualizowana raz dziennie, więc wyświetlona informacja może się zmienić. Dlatego jeżeli mamy wątpliwości, warto sprawdzić swoje punkty karne jeszcze raz, na przykład następnego dnia.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Profil Zaufany (eGO) można założyć na dwa sposoby: W sposób tradycyjny, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając tzw. Punkt Potwierdzający (np. Urząd Pracy, Urząd Miejski, itd.) z ważnym dokumentem tożsamości. Można także tego dokonać bez wychodzenia z domu z wykorzystaniem tzw. zewnętrznego dostawcy tożsamości. Obecnie z takiej możliwości mogą skorzystać klienci: PKO BP, Inteligo, ING, Envelo (usługi internetowe Poczty Polskiej) oraz Banku Millennium. Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada, że w najbliższych tygodniach do grona „zewnętrznych dostawców tożsamości” dołączą kolejne instytucje.

Jak przypomina resort Anny Streżyńskiej, serwis obywatel.gov.pl został uruchomiony w marcu 2015 roku. Jego celem jest dostarczanie obywatelom informacji o działaniach administracji rządowej i usługach publicznych. W 2016 roku serwis odwiedziło ponad 4,7 mln unikalnych użytkowników, którzy wykonali ponad 18 mln odsłon. Obecnie serwis oferuje 176 usług, w tym 35 usług online. Uruchomienie usługi „Sprawdź swoje punkty karne” to pierwszy etap programu CEPiK 2.0.

Kolejne e-usługi w ramach programu CEPiK 2.0 będą uruchamiane w 2018 r. Będą to: „Mój pojazd” - możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o pojazdach; „Uprawnienia kierowcy” - możliwość sprawdzenia online szczegółowych informacji o uprawnieniach do kierowania pojazdami różnych kategorii; „Udostępnij swoje dane pracodawcy” - Usługa dla kierowców zawodowych. Chodzi o możliwość dobrowolnego udostępnienia swojemu pracodawcy osobistych danych z bazy CEPiK, np. o liczbie zgromadzonych punktów karnych; „Sprawdź punkty szkołę jazdy i instruktora” - możliwość sprawdzenia online ilu wychowanków danego instruktora lub absolwentów szkoły jazdy pozytywnie zdaje egzamin; „Przypominaj o terminach” to z kolei opcja powiadamiania – e-mailem lub SMS – o terminach badań technicznych pojazdu, konieczności przedłużenia polisy OC, badaniach lekarskich dla kierowców itp.
Autor: .
Źródło: samar
0
Komentarze do:

Sprawdź swoje punkty karne w internecie - nowa usługa Ministerstwa Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: