Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Sezon na jednoślady w pełni - „Bezpiecznie razem do celu”

Sezon na jednoślady w pełni - „Bezpiecznie razem do celu”

Bezpiecznie razem do celu

Sezon rowerowy w pełni. Rowerzyści są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego im także należy się szczególna uwaga. Organizatorzy kampanii „Bezpiecznie razem do celu” przygotowali kolejny spot, promujący bezpieczeństwo tej grupy użytkowników dróg.

Bezpiecznie razem do celu
Bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu to jedno z priorytetowych zadań Policji. To właśnie ta grupa jest narażona na najbardziej dolegliwe skutki zdarzeń drogowych. Pieszych oraz rowerzystów nie chroni nic, poza własnym rozsądkiem oraz  przepisami prawnymi, które nakładają na niego zarówno obowiązki jak i nadają mu określone uprawnienia.

Każdy z nas uczestniczy w ruchu drogowym. Często zauważa się, że kiedy sami jesteśmy pieszymi czy rowerzystami denerwują nas zachowania kierowców. Kiedy wsiadamy za kierownicę, denerwujemy się na pieszych i rowerzystów. Zasada jest prosta: kierowca ma obowiązki także wobec osób pieszych oraz rowerzystów i musi się z nich wywiązywać, by przez swoje lekkomyślne zachowanie nie zrobić nikomu krzywdy.

Jakie są obowiązki kierowców wobec rowerzystów?

  1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.
  2. Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić.
  3. Kierujący pojazdem, przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi.
  4. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany.
  5. Zabrania się wjeżdżania między jadące w kolumnie rowery lub wózki rowerowe.


Tylko w ciągu ostatniego półrocza na warmińsko-mazurskich drogach doszło do blisko 30 wypadków, których przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie. Przepisy jasno określają, że kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten nie może być mniejszy niż 1 m.

Także rowerzyści mają określone prawem obowiązki i muszą się z nich wywiązywać. Bezpieczeństwo na drodze zależy od wszystkich uczestników ruchu drogowego - podkreśla mł. insp. Robert Zalewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie.

Organizatorzy kampanii „Razem bezpiecznie do celu” przygotowali kolejny film, dotyczący promowania bezpiecznych postaw w ruchu drogowym. Pomysłodawcami i organizatorami kampanii są Fundacja Never Ever Give Up oraz firma Interparts. Do przedsięwzięcia promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym, obok innych podmiotów, włączyła się także Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu przygotowanego przez organizatorów kampanii.

 

Autor: .
Źródło: KWP w Olsztynie
0
Komentarze do:

Sezon na jednoślady w pełni - „Bezpiecznie razem do celu”

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl