Strona główna » Kobieta » Podróże » Przewodnik: "Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach".

Przewodnik: "Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach".

Wakacje to okres wzmożonej aktywności fizycznej, czas odpoczynku i świetnej zabawy na świeżym powietrzu.

Abyśmy przez cały rok przyjemnie wspominali wakacyjny czas, należy zadbać o najważniejsze, czyli bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci. Oto podstawowe zasady odpowiedzialnego zachowania w górach.
Wycieczka w góry
Wychodząc w góry, w miejscu pobytu zawsze zostaw wiadomość o trasie i planowanej godzinie powrotu. Jeśli nie pojawisz się przez dłuższy czas, Twoi gospodarze z pewnością wezwą pomoc. Zanim jednak wyruszysz na wycieczkę, warto się do niej odpowiednio przygotować.
Sprawdź prognozę pogody. Jeżeli warunki atmosferyczne nie są korzystne, najlepiej zrezygnuj z wymarszu i przełóż go na inny dzień.

Obmyślając trasę
Należy tak zaplanować wędrówkę, by przed zmrokiem zejść ze szlaku. Jego wybór powinien być dostosowany do indywidualnych możliwości i kondycji fizycznej, zwłaszcza jeśli wyruszasz z dziećmi!


Poza wskazywaniem drogi, dokładna i aktualna mapa dostarcza informacji o lokalizacji szałasów, schronów, koleb i leśniczówek, które stanowią schronienie w przypadku nagłej zmiany pogody. Ubierz się na cebulkę. W górach pogoda potrafi błyskawicznie się zmienić.

Zawsze należy zabrać ze sobą ciepły sweter lub bluzę, płaszcz przeciwdeszczowy oraz nakrycie głowy i zapasowe skarpety.

Buty
to najważniejszy element górskiego wyposażenia. Powinny być wygodne, nieprzemakalne, lekkie, ponad kostkę i z twardą podeszwą.

Telefon komórkowy
Choć celem górskiego trekkingu jest wypoczywanie na łonie natury, koniecznie spakuj telefon z naładowaną baterią i zapisanymi numerami GOPR 601 100 300 oraz 985.

Apteczka
Powinna zawierać: lek przeciwbólowy – przy zmianach wysokości mogą zdarzyć się bóle głowy. Niezbędne będą: potas i magnez, jeżeli zmęczone mięśnie odmówią nam posłuszeństwa, bandaż elastyczny, którym można usztywnić kostkę w razie skręcenia, np. Salvequick FOOT CARE: działające jak dodatkowa warstwa skóry. Plastry hydrokoloidalne, które przyspieszą gojenie pęcherzy i otarć.

WODA – weź minimum 1 litr wody na osobę oraz przygotuj pożywny posiłek. Spakuj też owoce i słodkości, które szybko dodadzą energii. Herbata i termos.

Przyjemnej wędrówki!
Autor: .
Źródło: news24.pl
0
Komentarze do:

Przewodnik: "Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach".

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: