Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Oświetlenie z głową - ważna sprawa w okresie jesiennym!

Oświetlenie z głową - ważna sprawa w okresie jesiennym!

reflektory
Dodano: 17. 10. 2014
Tagi: Bezpieczeństwo, Oświetlenie

Instytut Transportu Samochodowego alarmuje - kierowcy jeżdżą w nocy znacznie szybciej niż pozwala im na to rzeczywisty zasięg oświetlanej światłami drogi. Nie mierzymy siły na zamiary i nie dbamy o reflektory a tym samym o bezpieczeństwo nasze i innych użytkowników drogi.

W połowie listopada 2013 r. Instytut Transportu Samochodowego wykonał na terenie Warszawy wyrywkowe badania reflektorów samochodów osobowych znajdujących się w ruchu. Dane wskazują, że dokładnie ustawionych było zaledwie 8% lamp w przebadanych pojazdach, a tylko w jednym procencie pojazdów były prawidłowo ustawione oba światła! Ponad 10% przebadanych świateł miała na tyle złą jakość, że nie powinny być w ogóle używane w pojazdach.

reflektory
reflektory
reflektory
W okresie jesienno-zimowym oświetlenie wymaga dodatkowej troski i uwagi. Co należy do naszych obowiązków? Przede wszystkim zachowanie czystości!  Najlepiej myć je czystą, mokrą ale miękką szmatką, aby nie porysować.Jeśli lampy są brudne, zakurzone od wewnątrz, a można je rozkręcić to też należy je oczyścić w środku. Jeśli czujemy opór a elementy są sklejone, odpuszczamy ryzyko odbłyśników jest zbyt duże, pozostaje wizyta u fachowca.
Niektóre modele aut wyposażone są w wycieraczki reflektorów, nie warto traktować ich po macoszemu. Regularnie kontrolujmy stan piór. Przegląd instalacji elektrycznej to również dobry pomysł. Kiedy spada napięcie w instalacji światła pracują gorzej, jednak najczęściej jest to niezauważalne dla kierowcy ponieważ stopniowo przyzwyczaja się do tego, że widzi gorzej.

Niestety w nowoczesnych samochodach często samodzielna wymiana żarówek jest niemożliwa, nie mniej warto spytać sprzedawcę jak należy to robić. Zapasowy komplet to element niezbędny. Żarówki warto wymieniać parami. Jeśli spaliła się jedna warto wymienić drugą, gdyż prawdopodobnie wkrótce też się przepali - żywotność żarówek z tej samej partii produkcyjnej jest zbliżona. Ponadto zwykła żarówka po długim okresie świecenia czernieje i świeci znacznie słabiej, więc światła mogą się różnić między sobą

Korektor Ustawienia Świateł -  wielu kierowców nie wie jak go używać i nie używa wcale, bądź używa nieprawidłowo. Wówczas obszar oświetlanej drogi jest niewystarczający albo oślepiamy innych kierowców. Warto przeczytać w instrukcji obsługi samochodu lub spytać w serwisie jak należy ustawiać korektor naszego modelu samochodu w zależności od tego ile osób siedzi na siedzeniach z tyłu lub z przodu oraz od ilości bagażu w bagażniku.

Problem ten nie dotyczy samochodów fabrycznie wyposażonych w „ksenony", które mają automatyczne urządzenie poziomujące. Jednak zarówno ręczne urządzenie poziomujące, jak i automatyczne, może ulec uszkodzeniu. Dlatego przy okazji ustawiania świateł poprośmy diagnostę, aby sprawdził czy to urządzenie w ogóle działa i czy działa prawidłowo.

Ustawianie świateł wykonać po każdej wymianie żarówki reflektora, po każdej naprawie mechanicznej mogącej mieć wpływ na ustawienie (zawieszenie, naprawy blacharskie po kolizjach) oraz sprawdzać PRZYNAJMNIEJ raz w roku
Autor: K. Szreder
Źródło: ITS
0
Komentarze do:

Oświetlenie z głową - ważna sprawa w okresie jesiennym!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: