Strona główna » Aktualności » Ostrożnie z tą choinką - jak ją przewieźć by nie dostać mandatu

Ostrożnie z tą choinką - jak ją przewieźć by nie dostać mandatu

choinka
Dodano: 20. 12. 2014
Tagi: Bezpieczeństwo, Boże Narodzenie

Nie dalej jak dwa dni temu na obwodnicy Trójmiasta mijałam czarą rakietę, SUV pewnej znanej niemieckiej marki. Na dachu przewoził coś co mocno przypominało pocisk balistyczny, wszak do Kaliningradu niezbyt daleko a i Rosjan Ci u nas dostatek - nie ma się co dziwić, naród zawsze przygotowany. W zasadzie ów rakieta przejechałaby niezauważalnie gdyby tak ładunek się nie chybotał, z każdym dodatkowym kilometrem na liczniku drgania zauważalne były większe. Po bliższym przyjrzeniu można było stwierdzić jednoznacznie - choinka. I współczuć osobie, która oberwałaby pieńkiem w szybę jeśli ta zdecydowałaby się na ucieczkę z dachu. 

choinka
choinka
choinka
Symbol świąt, namiastka lasu - zejdź na ziemię. Według Prawa o ruchu drogowym a konkretniej na podstawie art. 61 to ładunek nietypowy, który wymaga specjalnego traktowania. Kilka lat temu Niemiecki Automobilklub ADAC przyjrzał się bliżej kwestii prawidłowego transportu drzewek świątecznych. Innymi słowy – przeprowadził crashtest auta z choinką na dachu. Źle zamocowana, przy zderzeniu „wystrzeliła” z ogromną siłą(czyli jednak pocisk balistyczny). Dopiero solidne mocowanie taśmami transportowymi sprawiło, że w trakcie kolizji pozostała na miejscu, chociaż przez swoją bezwładność i tak uszkodziła dach samochodu.
Zanim zajmiemy się mocowaniem drzewka na dachu lub w bagażniku musimy zacząć od przyozdobienia. -Choinka nie może wystawać z tyłu samochodu na długość większą niż 2 m. Natomiast jeżeli z bagażnika wyłania się na więcej niż 0,5 m, to jej czubek musimy udekorować biało-czerwoną chorągiewką. Po zmroku przepisy prawa wymagają zamocowania nawet - nomen omen - światełka. Z przodu pojazdu pień choinki, zgodnie z przepisami, może wystawać maksymalnie 0,5 metra i również musi być odpowiednio oznaczony. W tym przypadku chorągiewka powinna być koloru pomarańczowego. Jeżeli na czas transportu nie ozdobimy choinki, narażamy się na mandat w wysokości 150 zł – tłumaczy Daniel Bień, ekspert Motointegrator.pl. 

Jeśli nie posiadasz bagażnika dachowego, a drzewko nie mieści się do bagażnika, poszukaj czegoś mniejszego albo uśmiechnij się do sąsiada. Przewóz choinki bezpośrednio na dachu może skończyć sie w najlepszym przypadku mandatem wysokości 500 zł. 
Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Ostrożnie z tą choinką - jak ją przewieźć by nie dostać mandatu

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl