Strona główna » Kobieta » Uroda » Olejek brzozowy i jego magiczne właściwości

Olejek brzozowy i jego magiczne właściwości

olejek brzozowy
Brzoza jest jednym z najczęściej występujących drzew liściastych na terenie Polski, można je spotkać niemalże na każdym terenie naszego kraju – tak w górach jak i na nizinach.

Warto przy tym wspomnieć, że brzoza posiada nie tylko ogromne walory estetyczne, ale coraz częściej docenia się również jej właściwości dobroczynne dla ludzkiego zdrowia. Od dawna już bowiem, olejki, jakie pozyskuje się z jej kory służą w celu niwelowania różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości.

olejek brzozowy
Sok z kory brzozy zawiera cenne witaminy i minerały. To przede wszystkim źródło witaminy E, flawonoidów, garbników oraz saponin. Dzięki temu działa oczyszczająco, przeciwzapalnie i pielęgnacyjnie na skórę, głównie cerę tłustą, odkaża, niweluje przebarwienia, działa też napotnie. Skutecznie zwalcza trądzik, radzi sobie z nadmiarem wydzielania łojotoku, pomaga w leczeniu łuszczycy.
Jak pozyskuje się olejek brzozowy?

Eteryczny olejek brzozowy pozyskuje się głównie z kory tego drzewa (brzozy cukrowej) chociaż należy wspomnieć, że korzystne właściwości mają też soki, jakie znajdują się w pączkach liściowych (brzozy brodawkowatej czy brzozy omszonej). Samo pozyskiwanie olejku eterycznego przebiega z tradycyjny sposób, poprzez destylację z parą wodną. Korę lub liście rozdrabnia się, po czym maceruje z dodatkiem wody podestylacyjnej, przez minimum 12 godzin. Dopiero później dochodzi do właściwej destylacji a proces ten trwa kolejne godziny – najczęściej od 5 do 10.

W efekcie, otrzymuje się olejek o gęstej konsystencji, ciemnym kolorze i łagodnym zapachu, przypominającym salicylan metylu.

Chociaż brzoza powszechnie występuje w Polsce jak i na terenie całej Europy, to warto zaznaczyć, że jej ojczyzną jest Kanada oraz północ Stanów Zjednoczonych – tam drzewa te osiągają wysokość nawet 20 metrów.

Olejek brzozowy kiedyś i dziś

Olejek brzozowy posiada podobne właściwości do tego wintergrinowego jednak jest o wiele tańszy, stanowi więc już od dawna doskonały zamiennik. Pierwotnie, wykorzystywano go przede wszystkim w celu aromatyzowania past do zębów czy środków perfumeryjnych. Dzisiaj, uznaje się także szeroko jego walory wpływające na poprawienie zdrowia.

Zastosowanie

Olejek brzozowy używa się przede wszystkim w formie rozcieńczonej. W połączeniu z kremem, maścią, balsamem czy serum, będzie korzystnie wpływać na cerę – leczy trądzik, reguluje wydzielanie sebum, zwalcza niedoskonałości cery tłustej, wyrównuje koloryt skóry. W aspekcie dermatologicznym, jest również dobroczynny, jeśli weźmiemy pod uwagę choroby skóry, takie jak łojotok czy łuszczyca. Roztwór z dodatkiem olejku brzozowego będzie działać też odkażająco, przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie a nawet przeciwbólowo. Wykazano również, że ten sam olejek przyśpiesza gojenie się ran, działa przeciwobrzękowo, zwalcza owrzodzenia, czyraki, plamy pigmentowe. Użyty na włosy, zwalcza łupież, przyśpiesza ich porost, nadaje blasku i puszystości.

Olejek brzozowy może być też stosowany do użytku wewnętrznego. Podobno ma właściwości żółciopędne i moczopędne, pobudza też apetyt. Można go również stosować w celu obniżania stanów gorączkowych.

Korzystanie z olejku brzozowego powinni być konsultowane z lekarzem w przypadku dzieci, kobiet w ciąży i tych, które karmią piersią.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie Optima-plus.eu
Autor: .
Źródło: Informacja prasowa
0
Komentarze do:

Olejek brzozowy i jego magiczne właściwości

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl