Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Od 1 stycznia 2016 strażnik z fotoradarem w krzakach się nie zaczai

Od 1 stycznia 2016 strażnik z fotoradarem w krzakach się nie zaczai

Dodano: 01. 09. 2015
Tagi: Przepisy, Prawo, Fotoradar, Fotoradary, Straż miejska

Prezydent podpisał ustawę, na mocy której od początku przyszłego roku straże miejskie i gminne utracą prawo do posługiwania się fotoradarami.

Uchwalona przez Sejm 24 lipca, a podpisana przez prezydenta 27 sierpnia nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych odbiera strażom miejskim i gminnym uprawnienia do dokonywania kontroli ruchu drogowego za pomocą fotoradarów.


Wprowadza także zasadę, że „ujawnianie naruszeń przepisów ruchu drogowego za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących będzie należeć do kompetencji wyłącznie Inspekcji Transportu Drogowego.
–  Od blisko 4 lat zabiegałem w ramach prac parlamentarnych o odebranie strażom miejskim kompetencji fotoradarowych, straże te stały się bowiem synonimem opresyjnego państwa czatującego na obywateli po krzakach i bezwzględnie zasilającego budżety lokalnych gmin pieniędzmi podatników - mówił w trakcie sejmowej debaty nad ustawą poseł sprawozdawca Maciej Banaszak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 

W trakcie prac nad ustawą, jej autorzy przekonywali także, iż żadne statystyki nie dowodzą, że fotoradary, w tym te używane przez straż gminną (miejską), poprawiają w jakikolwiek sposób bezpieczeństwo na drogach. Ich zdaniem, nowe rozwiązania są uzasadnione nastrojami społecznymi spowodowanymi kompromitującymi dla tej instytucji przypadkami wskazującymi na niski poziom znajomości prawa i kultury jej funkcjonariuszy.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2016 roku.
Autor: .
Źródło: Informacja prasowa
0
Komentarze do:

Od 1 stycznia 2016 strażnik z fotoradarem w krzakach się nie zaczai

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl