Strona główna » Serwis główny » Aktualności » O czym pamiętać podczas wakacyjnych powrotów?

O czym pamiętać podczas wakacyjnych powrotów?

Miesiące letnie charakteryzują się wyjątkowo wysoką liczbą wypadków. Jest to spowodowane zwiększonym natężeniem ruchu, związanym z okresem wakacyjnym, ale też warunkami atmosferycznymi, przy czym paradoksalnie – im lepsze, tym niebezpieczniej.

Jak wynika z danych policji, w czasie ubiegłorocznych wakacji doszło do 6 887 wypadków drogowych, w których zginęły 643 osoby, a 8 813 zostało rannych. Zatrzymano też 35 921 nietrzeźwych kierowców. Letnie wyjazdy dla wielu osób kończą się tragicznie. Jak bezpiecznie wrócić do domu z mijających wakacji – radzą kierowcy Szkoły Jazdy Renault.


W 2012 roku, podobnie jak w roku 2011, najwięcej wypadków wydarzyło się przy dobrych warunkach atmosferycznych, ponieważ kierowcy czują w takich sytuacjach większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Efekty? Podczas dobrych warunków atmosferycznych w ubiegłym roku miało miejsce 23 290 wypadków, a podczas opadów śniegu i gradu – 1 323. Co zrobić, aby powrót z wakacji był bezpieczny?
Nie wracaj na ostatnią chwilę
Każdy chce, żeby wakacje trwały jak najdłużej, dlatego często maksymalnie wykorzystujemy ostatni dzień urlopu i wyruszamy w drogę powrotną jak najpóźniej. Tym sposobem spędzamy zwykle w podróży znacznie więcej czasu niż to konieczne, stojąc w korkach i to często po zmroku, kiedy wielu kierowców odczuwa znaczny dyskomfort, prowadząc auto. Skutkuje to zdenerwowaniem, zmęczeniem, co łączy się ze zmniejszeniem uwagi i dekoncentracją.

"Bądźmy tego świadomi i unikajmy korzystania z telefonów komórkowych, a także innych czynności, które odwracają naszą uwagę od sytuacji na drodze - radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. "Ważne jest też zachowanie pasażerów. Nie powinni oni wciągać kierowcy w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć".

Korki sprzyjają brawurowym zachowaniom, kiedy to zniecierpliwieni kierowcy starając się wyminąć kolumnę samochodów jadą poboczem lub też wymijają sznur samochodów pasem o przeciwnym kierunku ruchu. "Jest to wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ w korku często nie ma wolnej przestrzeni między samochodami i kiedy nadjeżdża auto z przeciwnej strony, kierowca nie ma możliwości zjechania z jego toru ruchu - ostrzegają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Zadbaj o swoje samopoczucie i skontroluj stan samochodu
Przed podróżą upewnij się, że samochód jest sprawny. Sprawdź np. sprawność świateł i wycieraczek oraz ilość płynu do spryskiwaczy. Kondycja samochodu jest równie ważna jak kondycja kierowcy. Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas reakcji. Na dłuższych trasach najlepiej, żeby prowadziło na zmianę dwóch kierowców. Ważne są postoje co 2-3 godziny, które pozwalają chwilę odpocząć, oderwać się od monotonii jazdy czy napić się kawy.

Pamiętajmy, żeby podczas trasy i bezpośrednio przed nią nie spożywać obfitych posiłków, ponieważ wzmagają one uczucie senności.

Przygotuj się do trasy
Wracając z wakacji często jedziemy po nieznanych trasach, dobrze jest więc dokładnie przeanalizować wcześniej drogę, żeby później jak najmniej korzystać z mapy, rozglądać się w poszukiwaniu oznaczeń czy pytać o drogę.Jeśli podróżujemy z rodziną czy znajomymi najlepiej, gdy te czynności wykonuje pasażer siedzący obok kierowcy, tak żeby osoba kierująca mogła przede wszystkim skupić się na drodze.

Nie jedź na pamięć i nie ufaj nawigacji
Liczne roboty drogowe oznaczają częste zmiany w organizacji ruchu. Dlatego nigdy nie jeździjmy na pamięć i nawet na dobrze znanych trasach patrzmy na znaki. Również korzystając z nawigacji zachowajmy czujność. Urządzenie może skierować nas na drogę aktualnie zamkniętą lub właśnie taką, na której zmieniono czasowo oznaczenia.
Autor: E.D.
Źródło: Informacja prasowa
0
Komentarze do:

O czym pamiętać podczas wakacyjnych powrotów?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl