Strona główna » Kobieta » Podróże » Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego

Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego

Niby masz wybór: albo zostawiasz dokument tożsamości i wypożyczasz jakiś sprzęt, albo chronisz swoje dane osobowe, ale tym samym rezygnujesz z danej atrakcji. Jednak właściciele wypożyczalni doskonale wiedzą, co wybierzesz, i dlatego bezprawnie korzystają z masowej naiwności. Zobacz, jak przeciwdziałać temu procederowi i jakich konsekwencji możesz uniknąć.
Zobacz także: Co musisz wiedzieć zanim wybierzesz się na spływ kajakowy? »
Pozostawienie dowodu osobistego pod zastaw to nie jest formalność! Osobom trzecim możemy jedynie udostępnić podstawowe dane w celu sprawdzenia tożsamości. Jeśli ktoś chce przetrzymywać lub skopiować nasz dowód, mamy prawo odmówić. Jest to bowiem niezgodne z Ustawą o dowodach osobistych.

Nierozważne udostępnianie dokumentu
często kończy się przykrymi konsekwencjami.

„Istnieje ryzyko zaciągnięcia różnego rodzaju zobowiązań na nasze konto. Na podstawie ksero czy zdjęcia dowodu ktoś może wziąć tzw. chwilówkę, abonament u jednego z operatorów czy też wynająć mieszkanie lub samochód, który poźniej ukradnie” –
wyjaśnia w rozmowie z serwisem infoWire.pl Konrad Gałaj-Emiliańczyk z firmy ODO 24.


Osoby, które spotkają się z wymogiem pozostawienia dowodu osobistego w zastaw, mogą złożyć skargę do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

„Procedura jest bardzo prosta. Wystarczy wysłać pismo i uiścić symboliczną opłatę w wysokości 10 zł. Na podstawie skargi GIODO podejmuje postępowanie administracyjne” – informuje rozmówca.
Konrad Gałaj-Emiliańczyk – ekspert ds. ochrony danych, ODO 24; o tym, czy wypożyczalnie sprzętu mają prawo domagać się od nas pozostawienia dowodu osobistego lub jego kserokopii, dlaczego nie powinniśmy się zgadzać na takie żądania, gdzie zgłosić takie łamanie prawa oraz jakie dane możemy dać spisać.


Autor: E. Domańska
Źródło: Informacja prasowa
1
Komentarze do:

Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Nikt nie ma prawa żądać w zastaw twojego dowodu osobistego

Kasauti Zindagi Ki Latest Episodes // 22.01.2020 18.35

Kasauti Zindagi Ki 2 is a reboot of the original version of the hit serial. The reboot stars Erica Fernandes and PArth Samthaan in the lead roles of Prerna Kasauti Zindagi Ki Latest Episodes