Strona główna » Serwis główny » Mama za kierownicą » Nie bądź ciemniakiem! Noś odblaski!

Nie bądź ciemniakiem! Noś odblaski!

odblaski
Dodano: 07. 09. 2015
Tagi: Bezpieczeństwo, Odblaski

Badania przeprowadzone przez organizatorów kampani "Bezpieczny, bo widoczny" nie napawają optymizmem. Zdecydowana większość z nas posiada w zasobach domowych odblaski, ale jedynie 13 procent nosi je zawsze, 19 procent podkreśla, że ma je często. Słabe wyniki. 

Na całe szczęście dzieciaki są mądrzejsze i noszą je chętniej i częściej. Większą świadomość na temat konieczności wyróżniania się na drodze mają mieszkańcy wsi, mieszczuchy mówiąc brzydko częściej olewają sprawę. W sierpniu ubiegłego roku w życie weszła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która mówi o obowiązku noszenia odblasków wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Pieszy może się poruszać bez elementów odblaskowych po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla niego lub po chodniku bądź w strefie zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem.

W nocy kierowca jest w stanie zauważyć pieszego idącego wzdłuż drogi dopiero z odległości 20-30 m. Natomiast, jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z odległości 150 m, a nawet 300 m. Po zauważeniu pieszego oznaczonego odblaskami, kierowca jadący z prędkością 50 km na godz. ma ok. 10 sekund na zatrzymanie się lub ominięcie przechodnia.

Odblaski to już nie kicz, nie jest konieczna odblaskowa wielka kamizelka. Elementy, które wyróżnią nas na drodze bardzo często są już "fabryczne" ot buty, plecaki czy elementy kurtek. Jeśli stoisz przed zakupem wózka, zerknij czy ma odblaskowe lamówki lub koła!
odblaski
odblaski
odblaski
Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Nie bądź ciemniakiem! Noś odblaski!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl