Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Na co kierowcy powinni uważać wiosną?

Na co kierowcy powinni uważać wiosną?

Wyższe temperatury, zmiana warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i samopoczucia kierowców to symptomy panującej wiosny. To również czas przeglądów po zimie, wymiany opon i coraz większej liczby motocyklistów na drogach.

Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault przypominają, o czym kierowca samochodu osobowego powinien pamiętać wiosną.


Robi się coraz cieplej
Przegląd klimatyzacji oraz wymianę filtra kabinowego należy wykonywać przynajmniej raz w roku, a po zimie jest na to najlepszy moment. Temperatury rosną i w okresie wiosenno-letnim będziemy często korzystać z klimatyzacji, dlatego już teraz lepiej poddać ją odgrzybianiu.
Dzięki tej czynności usuniemy wszelkie pleśnie, grzyby, roztocza i bakterie, które nagromadziły się w trakcie zimy z powodu wilgoci i ciepłego powietrza grzejącego nasze auto w zimie.

Wymienić opony
Dla tych, którzy nie korzystają z opon całorocznych, wiosna to czas zmiany ogumienia. "Bardzo ważne, aby z chwilą gdy średnia temperatura będzie wynosić powyżej 7°C wymienić opony zimowe na letnie - radzą trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

"W wyższej temperaturze zimowe opony nie radzą sobie dobrze, zaczynają „pływać” i wówczas droga hamowania pojazdu potrafi znacznie się wydłużyć. Ponadto opony zimowe użytkowane przy wyższych temperaturach dużo szybciej się zużywają".

Piesi i jednoślady
"Najbardziej narażeni na obrażenia w kolizjach i zderzeniach drogowych są piesi, rowerzyści i motocykliści. Kierowcy samochodów w okresie wiosenno-letnim powinni zwracać szczególną uwagę na tych uczestników ruchu, którzy właśnie o tej porze roku pojawiają się na drogach dużo częściej - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Po zimie kierowcy są raczej odzwyczajeni od widoku jednośladów w swoich wstecznych lusterkach. Tymczasem lusterko to jeden z kluczowych elementów wyposażenia samochodu, pozwalający dostrzec i oszacować naszą odległość od motocykla i prędkość, z jaką się do nas zbliża.

W przypadku obecności rowerzystów na jezdni najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej odległości podczas wymijania oraz zwrócenie uwagi na ścieżki rowerowe, które niejednokrotnie krzyżują się z drogami.

"Podczas wyprzedzania motocyklistów, rowerzystów czy tak ostatnio popularnych skuterów zachowajmy odległość minimum 1 metra
- przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Autor: .
Źródło: samar
0
Komentarze do:

Na co kierowcy powinni uważać wiosną?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: