Strona główna » Kobieta » Lifestyle » Motywacja - klucz do sukcesu

Motywacja - klucz do sukcesu

motywacja
Dodano: 28. 11. 2014
Tagi: Lifestyle, Motywacja

Festiwal obietnic wystartował, i to wcale nie tych wyborczych. Tych ważniejszych bo mających ukształtować nas w nadchodzącym nowym roku na nowego człowieka, albo chociaż trochę lepszą wersję siebie. Jak podaje CBOS postanowienia Polaków od lat są w zasadzie niezmienne, najczęściej dotyczą zdrowia, walki z nałogami, rodziny i pracy zawodowej. Niestety pełne przekonanie o realizacji swoich planów ma zaledwie 40% ankietowanych, podejmujemy działanie i z góry skazujemy się na porażkę?

motywacja
motywacja
motywacja
Psychologowie śpieszą z wyjaśnieniem. Zmiany to proces długotrwały, który musi być przemyślany a nie podejmowany w czasie tańca szampańskich bombelków w głowie. Jak powiedział Zoltan Ozoray-Schenker - "Im ważniejsze dla osiągnięcia zwycięstwa jest dane zadanie, tym gruntowniej musimy się nim zająć". Nasze postanowienia bardzo często okryte są ogólnikami, nie wyznaczamy sobie konkretnych zadań i celów.  Bardzo szybko gubimy też motywację, która jest kluczem do działania na każdym polu.
Motywacja przychodzi do nas z dwóch stron. Wyróżniamy tą zewnętrzną i wewnętrzna, jednak bardzo często dobrze współpracuje im się razem. Motywacja zewnętrzna to oczekiwanie na nagrodę, podziw otoczenia - szybki efekt, zauważalny profit. Motywacja wewnętrzna to walka z samym sobą, chęć samorealizacji, poprawiania własnych wyników.

Cel został obrany, gratulacje zostałaś menadżerem swojego ciała, czas go zweryfikować znanym narzędziem metodą S.M.A.R.T.

    Szczegółowy – zawierający konkretny przekaz;
    Mierzalny – aby można było go zmierzyć, czyli liczbowo wyrazić jego realizację;
    Atrakcyjny – aby nie był nudny oraz wzbudzał ciekawość i chęć do działania;
    Realistyczny – aby był możliwy do osiągnięcia (poziom celów a także ich realizacja znacznie różni się w każdej metodyce);
    Terminowy – aby był określony czasowo (wyznaczony czas osiągnięcia celu mobilizuje)

Udało się? Wielki krok za Tobą! Zapisuj swoje cele, umowa ustna jest umową wiążącą, ale to co napisane na papierze zdecydowanie lepiej na nas oddziałuje. Zawarłaś kontrakt z samą sobą, nie możesz go zerwać! Zapisany cel zbliża Cię do jego urzeczywistnienia. Pamiętaj by zapisać go w czasie teraźniejszym w pierwszej formie.  Spisz powody dla których chcesz dany cel osiągnąć, wzbudzisz w sobie nieznane dotychczas pokłady motywacji. Jeśli umiesz o czymś pomyśleć umiesz to zrobić.

Ustal priorytety i podejmij natychmiastowe działanie. Nie rzucaj się na głęboką wodę, niech pierwsze zadanie będzie drobne i wywoła efekt kuli śnieżnej. Jeśli po drodze coś się nie uda, nie załamuj się przelej to na papier i zastanów się jak uniknąć błędów w przyszłości.

Pomyśl o sobie jako o człowieku sukcesu. Wizualizuj efekt swojego celu, robili i robią tak najwięksi tego świata tacy jak Napoleon Hill, Dale Carnegie, Henry Ford czy Bill Gates. Tworzenie obrazów pozwala wytrwać Ci na wysokim poziomie motywacji, upewnić się że to właściwa droga.

 

Autor: K. Szreder

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl