Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Kogo nie pytać o radę przy zakupie auta używanego?

Kogo nie pytać o radę przy zakupie auta używanego?

Dodano: 26. 05. 2016
Tagi: Bezpieczeństwo, Samochody używane, Sprzedaż

Zakup używanego samochodu wiąże się ze sporym ryzykiem. Dlatego często przed podjęciem ostatecznej decyzji konsultujemy się z różnymi osobami. Coraz rzadziej są wśród nich "szwagier" lub znajomy mechanik.

 

Według szacunków firmy Master1, która zajmuje się handlem samochodami używanymi (po leasingu), tylko około 20% kupujących deklaruje, że wybierając konkretne auto polega wyłącznie na swojej opinii. Zdecydowana większość potencjalnych klientów stara się potwierdzić u kogoś zasadność swojego wyboru. To naturalne przede wszystkim ze względu na stopień zaawansowania technologicznego współczesnych samochodów.


Jeszcze kilka lat temu klienci, którzy decydowali się na zakup używanego pojazdu, pojawiali się na giełdzie czy w komisie w towarzystwie „specjalistów” (najczęściej członka rodziny, który legitymował się wykształceniem mechanika, lub znajomego taksówkarza, który z praktyki wiedział, co i gdzie należy sprawdzić). Z czasem takie osoby przestały po prostu nadążać za specjalistyczną wiedzą producentów - mówi Grzegorz Grodecki, dyrektor operacyjny grupy Masterlease, będącej właścicielem sieci Master1.pl. "Rolę życzliwych komentatorów przejmuje internet, natomiast rzeczywistą, prawdziwą rekomendację i ocenę konkretnego auta uzyskuje się w inny sposób".

 

Klienci bardziej świadomi?
Zdaniem specjalistów ponad 50% osób, które odwiedzają plac w celu kupna używanego samochodu po leasingu, decyduje się na umówienie wizyty w autoryzowanej stacji serwisowej. Dostarczenie wskazanego przez klienta samochodu do wybranego ASO staje się rynkowym standardem. Dobry sprzedawca zawsze będzie zachęcał do tego rozwiązania. Sami mechanicy również dbają o popularyzację takiej postawy, oferując profesjonalną ocenę auta przed zakupem.

 

Z analizy Master1 wynika równocześnie, że wciąż niewielu klientów przychodzi na plac z własnym rzeczoznawcą. Dla kupujących kluczowe pozostaje zaufanie do marki sprzedawcy i oferowanego standardu relacji już po zakupie. "Jest to szczególnie istotne w przypadku pojawienia się usterek, za które odpowiada sprzedawca. Przy wyborze sprzedawcy warto zastanowić się, czy mamy pewność, jak on się zachowa w przypadku konieczności skorzystania z prawa rękojmi - podkreśla Grzegorz Grodecki.

 

Przejedź się zanim kupisz
Atutem jest również możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem, na którym stoją samochody. Mniejsi sprzedawcy często nie oferują takiego rozwiązania ze względu na koszty związane z ubezpieczeniem proponowanych modeli.

Przejażdżka poza placem to jeden z najważniejszych momentów przed podjęciem decyzji – w trakcie takiej próby liczą się nie tylko zebrane wcześniej opinie, ale również (a może przede wszystkim) indywidualne wrażenia kupującego.

Zdecydowana większość klientów – jako źródło konsultacji i zbierania opinii przed zakupem – deklaruje internet. Zdaniem specjalistów to źródło wiedzy należy traktować w formie uzupełnienia informacji przekazywanych przez sprzedawcę. Szczególnie istotna jest możliwość sprawdzenia danego egzemplarza w bazie CEPiK i poznanie jego historii (www.historiapojazdu.gov.pl).

 

Na te rzeczy warto zwracać uwagę kupując używane auto:

  1. Możliwość sprawdzenia auta w ASO
  2. Możliwość przeprowadzenia jazdy próbnej poza placem
  3. Sytuacja finansowa sprzedawcy (szukaj dużych i działających przejrzyście podmiotów)
  4. Udokumentowana historia samochodu
  5. Profesjonalizm sprzedawcy (na zadawane pytania oczekuj konkretnych i merytorycznych odpowiedzi.
Autor: .
Źródło: autotrader
0
Komentarze do:

Kogo nie pytać o radę przy zakupie auta używanego?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl