Strona główna » Kobieta » Lifestyle » Jak „rozmawiać” trzeba z psem? Zasady pierwszego kontaktu z zagubionym zwierzęciem

Jak „rozmawiać” trzeba z psem? Zasady pierwszego kontaktu z zagubionym zwierzęciem

porzucony pies
Dodano: 27. 06. 2016
Tagi: Urlop, Zwierzęta, Wakacje, Wypoczynek z dziećmi, Pies, Koty, Kot

Lato, zbliżające się wakacje, to okres kiedy do schronisk trafia więcej niż zazwyczaj zwierzaków. Część z nich została porzucona, a część zagubiła się lub uciekła. Nie powinniśmy zostawić go bez pomocy. Jak zrobić to w sposób właściwy, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo.

porzucony pies
porzucony pies
porzucony pies
Coraz częściej słyszy się o porzuconych psach, których właściciele pozbyli się, bo nie mieli co z nimi zrobić w czasie wakacji. Jest to jeden z najdramatyczniejszych scenariuszy, jakie może przytrafić się psu. Zdarza się jednak i tak, że właściciele zabierają psa ze sobą na wakacje, ale biegając na spacerze w nowym otoczeniu, lub przestraszone hałasem, zwierzę zbytnio się oddali i nie potrafi znaleźć drogi powrotnej do domu.

Co jeśli spotkamy takiego futrzaka? Błąkającego się psa nie powinniśmy zostawiać bez pomocy. Rozumiem, że nie znając go możemy obawiać się czy nie zrobi nam krzywdy. Musimy wiedzieć jak do takiego zwierzęcia podejść, aby zyskać jego zaufanie – tłumaczy behawiorysta Andrzej Kłosiński.

Andrzej Kłosiński, behawiorysta
4 złote zasady

Nie każdy z nas jest przyzwyczajony do obcowania ze zwierzętami. Bywa, że jeśli nie mamy żadnego w domu, nie rozumiemy języka zwierząt, nie wiemy jak się wobec nich zachować. Widząc błąkającego się psa, mamy prawo obawiać się do niego podejść. Należy pamiętać również o tym, że zagubione zwierzę będzie reagowało i zachowywało się inaczej niż zazwyczaj. Będzie przestraszone, co może skutkować agresją. Aby pomóc psu a jednocześnie nie narażać siebie na niebezpieczeństwo, warto kierować się 4 prostymi zasadami.

  • Dajmy psu czas na poznanie nas.

Nie podchodźmy do niego gwałtownie. Lepiej usiąść w pobliżu, jeśli jest taka możliwość, lub kucnąć. Zachęćmy psa do podejścia do nas mówiąc do niego łagodnie. Jeśli podejdzie dajmy mu się powąchać. Niech poczuje się w naszym towarzystwie bezpiecznie, spokojnie.

  • Nigdy nie stójmy na wprost psa i nie patrzmy mu prosto w oczy.

Może to odebrać, jako zagrożenie z naszej strony i również zareagować agresywnie.

  •  Nie pochylajmy się nad psem.

Najlepiej stanąć do niego lekko bokiem nie tracąc go z pola widzenia. Jeśli piesek jest mały możemy koło niego kucnąć. 

  •  Nie głaszczmy psa na początku po głowie.

Pierwszy dotyk powinien być pod brodą w okolicach policzka. Jest to dla psa najbezpieczniejsze miejsce. Stamtąd możemy przesunąć dłoń w okolice szyi, aby odszukać obrożę i przyczepioną do niej zawieszkę z numerem identyfikacyjnym psa i numerem telefonu, pod którym należy zgłosić jego odnalezienie.

Jeśli już uda nam się bezpiecznie nawiązać kontakt z psem, możemy sprawdzić czy na obroży znajdują się dane, pozwalające odnaleźć właściciela, np. numer telefonu lub numer identyfikacyjny psa. Jeśli pies posiada taką zawieszkę, następne kroki są proste – należy skontaktować się z właścicielem. Jeśli nie ma, najlepiej zadzwonić do straży dla zwierząt lub straży miejskiej.

Aby zagubiony psiak bezpiecznie trafił z powrotem do domu, firma Bayer postanowiła zorganizować akcję „Bezpieczny futrzak”. Dzięki niej właściciel otrzymuje pomoc w razie zaginięcia pupila.


„Bezpieczny futrzak”

Jak zgłosić psa do akcji i zyskać dla niego bezpłatne zabezpieczenie? Zasady są proste. Właściciel futrzaka musi wziąć udział w konkursie fotograficznym „Jak chronisz swojego futrzaka z Foresto”. W tym celu należy zamieścić zdjęcie pupila na stronie www.zdrowyfutrzak.pl w zakładce „Konkurs” i wypełnić formularz kontaktowy. Nagrodą jest 8-mio miesięczny pakiet „Bezpieczny futrzak”. Dane psa zostaną zamieszczone w bazie i zostanie mu nadany unikalny numer.

Zawieszka z tym numerem zostanie następnie przesłana do właściciela futrzaka a pakiet bezpieczeństwa aktywowany. Zamieszczony na zawieszce
unikalny, 6-cyfrowy numer identyfikacyjny, pozwoli na szybkie rozpoznanie zaginionego futrzaka. Należy jednak pamiętać, aby niezwłocznie przymocować medalik do psiej obroży lub szelek.

W razie zaginięcia pupila abonament „Bezpieczny Futrzak” umożliwia szybką identyfikację „uciekiniera” oraz kontakt z właścicielem. Osoba, która znalazła samotnie błąkającego się czworonoga, musi jedynie zadzwonić pod numer telefonu, znajdujący się na zawieszce i podać znajdujący się na nim numer identyfikacyjny. Centrum alarmowe działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu. Abonament „Bezpieczny futrzak” zapewnia nie tylko bezpieczny i szybki powr
ót pupila do rąk właściciela, ale również nagrodę finansową dla znalazcy oraz pierwszą pomoc weterynaryjną dla zwierzęcia, jeśli tylko jest potrzebna.

Więcej informacji nt. akcji „Bezpieczny Futrzak” można znaleźć na stronie
www.zdrowyfutrzak.pl w zakładce „Konkurs”.

Autor: .
Źródło: Informacja prasowa
0
Komentarze do:

Jak „rozmawiać” trzeba z psem? Zasady pierwszego kontaktu z zagubionym zwierzęciem

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: