Strona główna » Motocykle » Aktualności - motocykle » Jak dobrać kask motocyklowy?

Jak dobrać kask motocyklowy?

kask motocyklowy
Wybór odpowiedniego kasku motocyklowego nie należy do łatwych zadań, jest to bowiem jedno z najważniejszych motocyklowych akcesoriów. Warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy zakupie i pamiętać, że jego głównym zadaniem jest zapewnienie nam bezpieczeństwa.

Zacznijmy od budowy kasku motocyklowego. Składa się z on z następujących czterech głównych części:
  • Twarda, zewnętrzna skorupa została zaprojektowana by absorbować i zmniejszać siłę uderzenia.
  • Wewnętrzna warstwa z różnej gęstości pianki (lub styropianiu) ma absorbować i zmniejszać siłę uderzenia w głowę - redukować niekorzystny wpływ wstrząsów na mózg.
  • Porządne zapięcie (typu DD lub zatrzask) ma zagwarantować, że kask w czasie wypadku pozostanie na głowie.
  • Materiałowe wykończenie wnętrza kasku (wyściółka) ma przytrzymywać kask na głowie i sprawić, że będzie wygodny.
Kaski motocyklowe ze względu na swoje szczególne przeznaczenie, muszą spełnić określone w przepisach wymagania bezpieczeństwa. Na terenie Europy obowiązuje norma ECE 22-05, natomiast w Stanach Zjednoczonych - norma DOT. Upewnij się czy wybrany przez Ciebie kask posiada stosowne oznaczenia.

kask motocyklowy
kask motocyklowy
kask motocyklowy
Wybierz model, który najbardziej Tobie odpowiada. Do wyboru masz kaski integralne, otwarte, z podnoszoną szczęką, i inne. Za najbardziej bezpieczne uważa się kaski integralne. Kaski otwarte w razie ewentualnego wypadku nie chronią w pełni twarzy, ponadto nie zapewniają także wystarczającej ochrony przed latającymi owadami czy hałasem. Dla niektórych osób dobrym rozwiązaniem może być kask integralny z podnoszoną szczęką. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest on trochę cięższy i podczas długich podróży może być mniej komfortowy.
Ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru kasku. Przed zakupem konieczna jest przymiarka. Kask musi być nieco ciasny, powinien przylegać do każdej części głowy i twarzy. Nie powinien natomiast ani uwierać, ani uciskać głowy. Gdy założysz kask i potrząśniesz głową w prawą i w lewo, kask powinien trzymać się głowy i nie powinien się przemieścić. Gdy nie masz pewności, poproś sprzedawcę o pomoc.

kask motocyklowy
kask motocyklowy
kask motocyklowy
Ważne jest by wybrać również kask, który zapewni nam jak największe pole widzenia, aby kątem oka dostrzec np. pojazd wyjeżdżający z bocznej uliczki. Najlepiej, gdy szyba w kasku nie paruje i jest odporna na zarysowania. Przydatnym rozwiązaniem jest także dodatkowa blenda przeciwsłoneczna, chroniąca oczy podczas jazdy w ostrym słońcu. Czy wiesz, że kask ze złą wentylacją może magazynować w środku dwutlenek węgla i toksyczne spaliny? Wybierz kask z prawidłową wentylacją, który posiada otwory w piankowej warstwie wewnętrznej zintegrowane z otworami na zewnątrz skorupy.

kask motocyklowy
kask motocyklowy
kask motocyklowy
Dobrze jest, gdy kask posiada wyjmowaną wyściółkę, co ułatwia jego czyszczenie i przedłuża żywotność. Skorupę kasku i szybkę najlepiej czyścić za pomocą specjalnie przeznaczonego do tego preparatu i bawełnianej ściereczki. W przypadku zbyt częstego używania płynu do mycia naczyń/okien do czyszczenia szyby, może ona dość szybko stracić swoje pierwonte właściwości.

kask motocyklowy
kask motocyklowy
kask motocyklowy
Dla osób, które lubią rozmawiać podczas jazdy czy słuchać muzyki, do wyboru jest kilka systemów Bluetooth różnych firm, które przyczepia się na zewnątrz kasku.

Kask, który podczas wypadku miał kontakt z podłożem lub też spadł z dużej wysokości należy niezwłocznie wymienić. Pianka, którą jest wypełniony, podczas wypadku odkształca się nieodwracalnie, a co za tym idzie nie chroni dłużej prawidłowo głowy. Nie zaleca się kupowania kasków używanych. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, to musisz mieć pewność, że nie jest on uszkodzony, bowiem w razie wypadku, może nie zapewnić Ci pełnej ochrony. Pamiętaj, że wypadek nie z Twojej winy umożliwia wymianę kasku (i ubrania) na koszt sprawcy.
kask motocyklowy
kask motocyklowy
kask motocyklowy
Autor: E.D.
Źródło: v10
0
Komentarze do:

Jak dobrać kask motocyklowy?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: