Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Grażyna otworzyli tunel pod Martwą Wisłą! Jedziemy!

Grażyna otworzyli tunel pod Martwą Wisłą! Jedziemy!

tunel martwa wisła
Dodano: 27. 04. 2016
Tagi: Statystyki, Gdańsk, Martwa Wisła, Tunel

Niedzielne przedpołudnie. Ruszamy na plażę, co by pies mógł się wybiegać. Kierunek Stogi. Na trasie Sucharskiego było jakoś tak nienaturalnie tłoczno, jak na dzień i godzinę. Co innego gdybyśmy mówili o gorącym weekendzie wakacyjnym. A tu wietrzna kwietniowa niedziela. Szybkie zastanowienie za czym oni tak jadą? Mecz, biegi czy o co chodzi? Aaa no tak! Tunel otworzyli! Zawracaj też jedziemy zobaczyć! 

tunel martwa wisła
tunel martwa wisła
foto: Jerzy Pinkas/gdansk.pl
tunel martwa wisła
I jak tacy Janusze architektury pojechaliśmy ocenić pracę budowlańców. Przecież i na tym znamy się doskonale. Droga elegancka, gładka jak lustro. I w końcu tamta okolica zaczyna rozwijać się tak jak powinna. A sam tunel? Ciężko mi w zasadzie powiedzieć o nim coś więcej bo bardzo zafascynowały mnie wentylatory. Przez całe 1,3 km zwracałam uwagę tylko na nie. Masywne, jakby odczepione od samolotu, o pięknym kształcie. Ekstra. Współtowarzysze tej ekscytujacej wycieczki zwrócili uwagę na to, że dużo pieniędzy poszło na kamery, tunel jest nimi najeżony. Drogi ewakuacyjne dobrze podświetlone. Jedyne na co mogłabym zwrócić uwagę to oznaczenie kiedy jedziemy od strony stadionu Energa - kiepsko. 
Pierwszy podwodny tunel w Polsce to spore ułatwienie nie tylko dla mieszkańców, ale również osób, które krajową siódemką jadą na przykład na wakacje. Centrum Gdańska ze względu na budowę FORUM jest teraz rozkopane do granic możliwości i potrwa to jeszcze rok. Omijamy największy bałagan i wyjeżdżamy na Sopot, Gdynię i dalej na Półwysep. Jasne w godzinach szczytu i tam tworzą się zatory, ale są nieco mniejsze. 

tunel martwa wisła
tunel martwa wisła
foto: Jerzy Pinkas/gdansk.pl
tunel martwa wisła
Mamy już pierwsze statystyki po niedzielnym otwarciu. W pierwszej dobie z przeprawy pod Martwą Wisłą skorzystało co najmniej 30 tys. pojazdów, w drugiej minimum 20 tys. a wczorajszy dzień pokazał, że tunelem przejeżdża do 1,5 tys. pojazdów na godzinę. Szef Centrum Zarządzania Tunelem Michał Adamkiewicz tłumaczy, że pierwszego dnia odbywał się głównie ruch "turystyczny" -"Ewidentnie odbywało się zwiedzanie obiektu, nie tylko przez Gdańszczan, bo w kamerach nadzorujących tunel widać było tablice rejestracyjne z Gdyni, Wejherowa, Nowego Dworu Gdańskiego i Kościerzyny" - dodał. Niby Europa, Niby depczemy po piętach zachodnim sąsiadom a taka rzecz jak krótki tunel nas cieszy - fajnie!

Nacieszyć się nim chcieliby również piesi, rowerzyści i koty. Jednak nic z tego. Obsługa Centrum Zarządzania zawróciła już 16 spacerowiczów, czterech cyklistów i jednego kociaka.  Paradoskalnie wtargnięcie do obiektu zwierzęcia miałoby największe konsekwencje. Postępując według procedur należałoby zamknąć ruch w nitce tunelu do którego wtargnąłby kot, pies, dzik czy często widywane w tamych okolicach lisy. 

- Tunel będzie poddawany cotygodniowym konserwacjom wszystkich urządzeń. W tym czasie będzie również gruntownie sprzątany. Dlatego zamknięcie obiektu będzie wtedy konieczne - informuje dyrektor Zakładu Dróg i Zieleni. Aby było to jak najmniej uciążliwe prace będa prowadzone z soboty na niedzielę od godziny 22:00 do 6:00. 


Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Grażyna otworzyli tunel pod Martwą Wisłą! Jedziemy!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl