Strona główna » Aktualności » Eco-driving przeszkodą na egzaminie na prawo jazdy

Eco-driving przeszkodą na egzaminie na prawo jazdy

Dodano: 21. 09. 2015
Tagi: Prawo jazdy, Eko-jazda, Eco-driving

Każda osoba, która chce zdać egzamin na prawo jazdy, musi nie tylko wykazać się znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością wykonywania różnych manewrów na placu egzaminacyjnym i drodze, lecz także udowodnić, że potrafi jeździć ekonomicznie. Ten ostatni wymóg budzi wiele kontrowersji i często bywa krytykowany.


Wbrew obiegowej opinii ekonomiczna jazda nie polega wyłącznie na zmienianiu biegów w określony sposób i hamowaniu silnikiem w razie potrzeby. „Jest to również staranne przygotowywanie samochodu do jazdy i dbanie o niego w codziennej eksploatacji” – mówi serwisowi infoWire.pl Krzysztof Kuberski z Fundacji Centrum Analiz Transportowych i Infrastrukturalnych.
„Dobry kierowca, który długo jeździ i ma do czynienia z eco-drivingiem, może zmniejszyć zużycie paliwa od 7 do nawet 15%” – informuje ekspert. Trzeba natomiast pamiętać o ryzyku niekorzystnego oddziaływania ekonomicznej jazdy na zużycie samochodu. „Zmienianie biegów przy niskich obrotach silnika źle wpływa na jego pracę” – wyjaśnia rozmówca. W ogólnym rozrachunku eco-driving na pewno się jednak opłaca.

Pojawia się tylko pytanie, czy ekonomicznej jazdy powinni uczyć się już nowicjusze na kursach. „Wprowadzenie eco-drivingu na egzaminie na prawo jazdy jest dla mnie błędem. Kandydat na kierowcę i tak nie będzie jeździł szybko, i tak będzie zmieniał odpowiednio biegi. Przymuszanie na kursach do nauki, w krótkim przecież czasie, kolejnych elementów, których ludzie się uczą miesiącami, a niektórzy nawet latami, jest złym pomysłem” – stwierdza Krzysztof Kuberski.

Jak zauważa ekspert, lepszym rozwiązaniem byłoby przekazywanie kursantom samej wiedzy teoretycznej na temat tego, co daje ekonomiczna jazda, a nauczanie jej powinno odbywać się dopiero po zdaniu egzaminu – na specjalnych szkoleniach. Wygląda tymczasem, jakby zmiany wprowadzono głównie po to, żeby egzaminatorzy mieli kolejny powód, aby nie przepuszczać zdających.
Autor: .
Źródło: infoWire
0
Komentarze do:

Eco-driving przeszkodą na egzaminie na prawo jazdy

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl