Strona główna » Aktualności » Dym prawdę Ci powie!

Dym prawdę Ci powie!

dym z rury wydechowej
Dodano: 28. 06. 2013
Tagi: Auto, Awarie, Usterki

Tak jak skóra jest odzwierciedleniem tego co dzieje się w organiźmie człowieka, tak kolor dymu wydobywającego się z rury wydechowej powie nam co mu dolega. Benzyniaki i diesle, jeśli posiadają sprawny silnik wypuszczają spaliny bezbarwne, jeśli coś im dolega pojawia się dym niebieski, czarny lub biały. Przed Wami szybkie i krótkie przypomnienie informacji.
  • Czarny
Diesel - jak to powiedział mi kiedyś znajomy mechanik - ten typ tak ma, że czasami buchnie czernią. Jednak jeśli dym towarzyszy nam stale, jest to powód do niepokoju. Możliwe dolegliwości: usterka układu wtryskowego, konieczna może być wymiana pompy wtryskowej, końcówki wtryskiwaczy lub układu recyrkulacji spalin.

dym z rury wydechowej
dym z rury wydechowej
dym z rury wydechowej
Dla benzyniaka czarny dym może oznaczać usterkę układu sterowania silnika
  • Biały
Biały, gęsty dym przy jednoczesnym ubywaniu płynu w układzie chłodzenia może być objawem uszkodzonej uszczelki pod głowicą lub w bardziej ekstremalnym przypadku pęknieciem całej głowicy.
  • Niebieski
Błękitny dym oznacza, że spalany jest olej silnikowy, aby upewnić się, że właśnie o to chodzi należy na zimnym silniku sprawdzić poziom oleju. Jeśli dym pojawia się przy zwiększaniu obrotów może to być zużycie pierścieni tłokowych. Niebieska poświata pojawia się przy schodzeniu z wysokich obrotów? Być może zużyły się uszczelniacze zaworowe. Właściciele aut z silnikiem diesla mogą spodziewać się awarii turbiny.
Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Dym prawdę Ci powie!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl