Strona główna » Serwis główny » Mama za kierownicą » Ciąża za pasem - przyszła mama za kierownicą

Ciąża za pasem - przyszła mama za kierownicą

Pasy
Dodano: 07. 04. 2010
Tagi: Samochód, Ciąża, Pasy Bezpieczeństwa, Mama

Prawo o ruchu drogowym zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów. Według badań w samym USA w wypadkach samochodowych umiera od 300 - 1000 nienarodzonych dzieci rocznie. Czy warto korzystać z tego prawa i nie zapinać pasów?

Najczęściej spotykanym urazem, do jakiego dochodzi w wyniku wypadku jest odklejenie się łożyska. Odkleja się ono częściowo lub całkowicie, przez co do dziecka nie docierają wystarczające ilości tlenu i pokarmu, co może prowadzić do jego śmierci. Na wskutek kolizji może też dojść do uszkodzenia macicy, bezpośredniego urazu płodu lub przedwczesnego porodu.

Pasy
Pasy - model zapięcia
Mama za kierownicą
Mama za kierownicą w prawidłowo zapiętych pasach
Badania przeprowadzone przez Volvo wykazują, że kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci są najlepiej chronione, gdy kobieta prawidłowo używa trzypunktowego pasu bezpieczeństwa. Znacząco ogranicza ono ryzyko obrażeń płodu. Przyszłe mamy siadające za kierownicę powinny pamiętać o kilku istotnych aspektach. Po pierwsze jak najmniej ubrań, obszerne płaszcze czy swetry powinny powędrować na tylnie siedzenie. Dlaczego? Ponieważ pas powinien być umieszczony jak najbliżej ciała.
Ważne, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały pasażera na wysokości miejsc, które są najmniej narażone na urazy - na przykład górna część tułowia i miednica. Tym sposobem chronione są bardziej wrażliwe części ciała, takie jak brzuch, w którym znajduje się maleństwo. Badania przeprowadzone z udziałem wirtualnego manekina w ciąży dowodzą, że poduszka powietrzna kierowcy stanowi ochronę zarówno dla matki, jak i płodu.

Następnie należy ustawić fotel tak, aby swobodnie móc operować pedałami a jednocześnie zachować spory odstęp brzucha od kierownicy. W końcowym trymestrze może to sprawiać problem Wówczas należy zastanowić się czy nie bezpieczniej przesiąść się na sąsiedni fotel pasażera dla bezpieczeństwa swojego i maleństwa.

Jeśli jednak brzuszek nam nie przeszkadza i fotel mamy już ustawiony odpowiednio, należy przeciągnąć pas biodrowy nad udami, zapiąć go i dociągnąć. Upewnić się, że nie biegnie na wysokości brzucha, lecz leży jak najbardziej płasko pod nim. Następnie przeciągnąć pas piersiowy pomiędzy piersiami aż do boku brzucha, a następnie dociągnąć. Należy też pamiętać żeby nigdy nie wsuwać pasa barkowego pod ramię lub za plecy – może mieć to fatalne skutki zarówno dla kobiety, jak i jej dziecka.

„Niektóre kobiety nie zapinają pasów bezpieczeństwa w zaawansowanej ciąży, gdyż jest to dla nich niewygodne.
Niepokoją się też, że silny ucisk pasów podczas nagłego hamowania może zaszkodzić dziecku. Z myślą o bezpieczeństwie przyszłych mam i ich dzieci powstał specjalny adapter do pasów bezpieczeństwa.

Powoduje on, że pas nie uciska brzuszka, nie przesuwa się podczas jazdy, a jednocześnie chroni kobietę w ciąży” – mówi Mariusz Sasiak z firmy Netradus Polska, dystrybutora adaptera marki Clippasafe. „Dodatkowym atutem adaptera jest to, że jest on bardzo wygodny. Kobieta będzie się czuła swobodnie zarówno w spodniach jak i w spódnicy” - dodaje. Każda przyszła mama powinna pomyśleć nad takim zakupem zarówno, jako pasażer i jako kierowca. Zapięcie pasów trwa chwilę, a może uratować mamę i dziecko.
Autor: K. Szreder
Źródło: volvo.pl
0
Komentarze do:

Ciąża za pasem - przyszła mama za kierownicą

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: