Strona główna » Aktualności » Chcesz prawo jazdy? Pokaż że jeździsz EKO!

Chcesz prawo jazdy? Pokaż że jeździsz EKO!

ECO DRIVING
Dodano: 24. 11. 2014
Tagi: Prawo jazdy, Eko-jazda

Czy czeka nas kolejny boom w Ośrodkach Egzaminacyjnych na prawo jazdy? Z dniem 1 stycznia 2015 roku w życie wchodzi rozporządzenie w myśl którego kursanci w czasie egzaminu będą musieli wykazać się znajomościa podstaw eco-drivingu. Co istotne osoby, które zdały egzamin teoretyczny przed dniem wejścia w życie rozporządzenia część praktyczną będa zdawały na dotychczasowych zasadach. W  Ustawie o Kierujących Pojazdami pojawiły się następujące zapisy:

ECO DRIVING
ECO DRIVING
ECO DRIVING
Zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy (dotyczy wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E); w zakresie prawa jazdy kategorii B i B+E osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie 50 km/h; w zakresie pozostałych kategorii prawa jazdy osoba egzaminowana powinna utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy oznaczonego na obrotomierzu pojazdu egzaminacyjnego.
Korzystanie z momentu obrotowego silnika podczas hamowania – stosowanie hamowania silnikiem (dotyczy wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E).

Skąd w ogóle ten pomysł? Dbanie o środowisko i dostosowanie się do dyrektyw unijnych. Pojawiają się głosy, zarówno wśród kierowców z wieloletnim stażem jak i tych dopiero zaczynających przygodę z czterema kółkami, że istotniejsze byłoby wprowadzenie obowiązkowych zajęć z jazdy na przykład w poślizgu a eco-driving to kolejny niepotrzebny element.
Autor: .
1
Komentarze do:

Chcesz prawo jazdy? Pokaż że jeździsz EKO!

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Chcesz prawo jazdy? Pokaż że jeździsz EKO!

Juka // 27.11.2014 12.10

Widac ze ostatnio coraz bardziej lizy sie ekodriving. wszedzie o tym czytam. albo o produkcji samochodow ekologicnzych - hybrydy czy nawet to auto na wodor chyba toyota mirai. bardzo dobrze ze motoryzacja idzie w strone ekologii... czas najwyzszy!


Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl