Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Belgia - czekoladowy raj dla podniebienia

Belgia - czekoladowy raj dla podniebienia

Bruksela
Dodano: 20. 08. 2010
Tagi: Podróże, Belgia

Belgia to stosunkowo młode państwo, które pojawiło się na mapie Europy w 1830 roku. Jednakże kultura regionu, historyczne dziedzictwo miast Flandrii i Walonii to ważne elementy kultury europejskiej.

Trzy regiony autonomiczne Królestwa Belgii to Bruksela (region stołeczny), Flandria oraz Walonia. Flandria dzieli się na następujące prowincje: Antwerpię, Brabancję Flamandzką, Flandrię Wschodnią, Flandrię Zachodnią oraz Limburgię. Natomiast Walonia to: Brabancja Walońska, Hainaut, Ličge, Luxembourg oraz Namur.

Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Stolica państwa  Bruksela to miasto kontrastów. Obok pięknych, starych kamieniczek można napotkać nowoczesne wieżowce. A przemierzając kręte uliczki Starego Miasta, zwiedzający może nagle znaleźć się na pełnym imigrantów pchlim targu. Symbolem miasta jest Manneken Piss – fontanna z figurką chłopca oraz słynny Atomium  - ogromny, ponad stumetrowy model atomu węgla, który powstał w 1958 roku.
Warto także zajrzeć do Muzem Komiksu, które zostało zaprojektowane przez Victora Horta, secesyjnego architekta słynącego z zamiłowania do ozdobnych detali. Z Belgii pochodzi Georges Remi, autor „Przygód Tintina” – serii komiksów tłumaczonych na 50 języków – i Marurice de Bevere, twórca postaci Lucky Luke’a. Słynny Thorgal to owoc współpracy polsko-belgijskiej – autorem scenariusza komiksu jest Jean van Hamme, a rysunków – Grzegorz Rosiński. Z Belgii pochodzą również „Smerfy”.

Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Jednym z najbogatszych i największych miast Europy była kiedyś Antwerpia. Dzisiaj jest światowym centrum handlu i obróbki diamentów. To także drugi największy po Rotterdamie port morski Europy, będący także dużym ośrodkiem przemysłowym, kulturalnym i turystycznym. Znajduje się tutaj największy w kraju kościół o siedmiu nawach - budowana od XIV do XVI wieku katedra Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekatedraal). Blisko katedry można przejść się po Grote Markt, ze wspaniałym renesansowym ratuszem i bogato zdobionymi urokliwymi kamieniczkami z XVI wieku. Forteca Steen, położona nad rzeką, jest najstarszą budowlą w mieście - pochodzi z XII wieku, natomiast 24-piętrowy Torengebouw zalicza się do najstarszych drapaczy chmur w całej Europie.

Antwerpia
Antwerpia
Antwerpia
Antwerpia
Antwerpia
Antwerpia
Brugia to miasto o klimacie dawnej Europy. Zabytkowe uliczki i sieć kanałów przywodzą na myśl średniowiecze. Dzielnice Markt i Burg do dziś zachowały pierwotny układ sprzed stuleci. Warto tutaj zwiedzić dwunastowieczną katedrę St-Sauver, kościół Notre Dame (z najwyższą w Europie wieżą zbudowaną z cegieł – 122 m), a także hale targowe z XIII i XIV wieku. Centrum Brugii znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO, niegdyś  była bowiem jednym z najważniejszych ośrodków malarstwa. A dzieła takich malarzy jak: van Dyck, van Eyk, Memling czy Breugel można oglądać w licznych galeriach i muzeach na terenie całej Belgii. 

Brugia
Brugia
Brugia
Brugia
Brugia
Brugia
Gandawa cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, będąc prawdziwą perłą dla wielbicieli zabytków europejskiego średniowiecza i renesansu. W Katedrze św. Bawona można podziwiać ołtarz Baranka Mistycznego braci van Eyck, uznawany za czołowe dzieło flamandzkiego malarstwa gotyckiego. Zamek Gravensteen łączy w sobie dwie epoki - zbudowano go w IX, a zmodernizowano w XVI wieku, czyniąc architektonicznym rówieśnikiem Ratusza. W całym mieście znajduje się wiele kościołów i kamienic, których daty powstania rozciągają się na stulecia, od XII do XIX wieku. Współczesną atrakcją jest natomiast doroczny festiwal kwiatów, Floralies Gantoises.

Belgijskie piwo
Belgijskie piwo
Belgijskie piwo
Belgijskie piwo
Belgijskie piwo
Belgijskie piwo
Liege zyskało sobie przydomek "Miasta-Muzeum". Możemy podziwiać w nim wiele wspaniale zachowanych zabytków architektury. Znajdują się tutaj również dwa słynne muzea: Sztuki Użytkowej Curtisa oraz Muzeum Broni z ogromną kolekcją historycznych militariów. Odwiedzając Liege nie można pominąć: Muzeum Sztuki Współczesnej w Liége,  muzeum w Binche, prezentujące maski i stroje karnawałowe, muzeum koronkarstwa w Marche-en-Famenne, czy też muzeum wyścigów konnych w Stavelot, położone w pobliżu motocyklowego toru wyścigowego w Spa-Francorchamps. Miasto inkrustowane jest wieloma wspaniałymi pałacami, kościołami - z gotycką katedrą i pałacem biskupim na czele.

Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Bruksela
Popularne na całym świecie frytki to wynalazek Belgów, jada się je tutaj podane z majonezem. Państwo to słynie również z około 400 gatunków piwa, które jest szeroko stosowane w tutejszej kuchni, przede wszystkim jako dodatek do dań. Dzieci temu potrawy z mięsa są bardziej kruche, a warzywa mają charakterystyczny posmak goryczki. W kuchni dominują wspomniane potrawy z mięsa, a także ryby i owoce morza.

Belgijskie czekoladki
Belgijskie czekoladki
Belgijskie czekoladki
Belgijskie czekoladki
Belgijskie gofry
Belgijskie gofry
Można tutaj również skosztować placków, omletów, naleśników, które podawane są głównie na słodko, a także słynnych belgijskich gofrów. Uwieńczeniem każdego posiłku będą niewątpliwie wyjątkowe czekolady i praliny. W sklepach wybór jest tak ogromny, że może przyprawić o zawrót głowy.

Do Królestwa Belgii najlepiej wybrać się samochodem.  Autostrady w  większości są bezpłatne (zapłacisz za to za przejazd tunelem do Antwerpii - ok. 25 euro). Aby zwiedzić Belgię samochodem, nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Niezbędna jest natomiast „zielona karta”. W terenie zabudowanym dozwolona jest jazda z prędkością 50 km/h, a na autostradzie – 120 km/h. Kierowca i pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, a dzieci poniżej 12 roku życia należy sadzać foteliku.
Autor: E.Domańska
Źródło: wpodrózy.eu, belgia.org
0
Komentarze do:

Belgia - czekoladowy raj dla podniebienia

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl