Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Pragmatyzm i funkcjonalność czyli samochód oczami kobiety

Pragmatyzm i funkcjonalność czyli samochód oczami kobiety

badanie alphabet polska
Dodano: 20. 04. 2015
Tagi: Badania, Kobieta, Badanie rynku, Kobiecy samochód

Według danych CEPIK panie stanowią już 44 proc. wszystkich kierowców poruszających się po naszych drogach, co daje w sumie imponującą liczbę 8,8 mln. Niewiele mniej, bo aż 40 proc. wszystkich klientów kupujących nowe auta to właśnie przedstawicielki płci pięknej. Jeśli dodamy do tego wiedzę płynącą z badań konsumenckich, dzięki której wiemy, że panie pomagają podejmować aż 80 proc. decyzji o kupnie samochodów oraz podejmują 60 proc. ostatecznych decyzji, możemy jasno stwierdzić, że mamy do czynienia z potężną siłą, której nie wolno ignorować.

badanie alphabet polska
kobieta za kółkiem
kobieta za kółkiem
Coraz więcej kobiet decyduje się na karierę w branży flotowej, jeszcze kilka lat temu uważanej za typową męską. Co istotne, nie tylko jest nas więcej, ale także jesteśmy coraz lepiej przygotowane i doświadczone w obsłudze flot samochodowych. Dla przykładu już blisko 20 proc. osób odpowiedzialnych za floty po stronie naszych klientów to kobiety, a proporcja wśród opiekunów flot w naszej firmie wygląda bardzo podobnie – mówi Ewa Warakomska, Doradca Klientów Korporacyjnych w Alphabet Polska. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się sprawdzić w jaki sposób praca w tej branży wpływa na opinie oraz decyzje zakupowe kobiet.

Badanie Alphabet Polska zostało przeprowadzone podczas szkolenia Kobieca Flota na początku marca br. na reprezentacyjnej grupie 45 kobiet zawodowo związanych z zarządzaniem flotami. Punktem odniesienia dla wyników sondy są rynkowe badania opinii TNS Pentor oraz Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia.
Dwa oblicza pragmatyzmu

Kupując samochód kobiety kierują się przede wszystkim względami praktycznymi. Ponad połowa najchętniej wybiera małe auta typu hatchback, które umożliwiają sprawne poruszanie się po mieście oraz ułatwiają parkowanie na zatłoczonych ulicach, czy ciasnych parkingach. Jedna trzecia pań (32 proc.) decyduje się na nadwozie typu kombi i sedan, a zaledwie 17 proc. porusza się dużymi autami typu SUV (dane TNS Pentor).

kobieta za kółkiem
kobieta za kółkiem
kobieta za kółkiem
Okazuje się, że typ nadwozia najrzadziej wybierany przez ogół kobiet jest równocześnie najbardziej pożądany przez panie zawodowo związane z branżą flotową. Aż 64,4 proc. uczestniczek badania Alphabet wskazało właśnie SUV-y jako preferowany typ samochodu, argumentując swój wybór m.in. wygodną pozycją za kierownicą, dużą przestrzenią, poczuciem bezpieczeństwa na drodze oraz brakiem konieczności martwienia się o krawężniki - podsumowuje Ewa Warakomska z Alphabet Polska. Dodatkowym atutem aut typu SUV jest też z pewnością ich charakterystyczna rola we flotach pojazdów służbowych. Są to najczęściej auta wysokiej klasy, dobrze wyposażone i leasingowane dla kadry zarządzającej w firmach. Nie bez powodu więc taka kombinacja zalet szczególnie przemawia do wyobraźni naszych respondentek.

Pozostałe typy nadwozi, czyli kombi/sedan i niewielki hatchback, uzyskały w badaniu Alphabet Polska odpowiednio 20 proc. i 15,6 proc. głosów. Pragmatyczne uzasadnienie zwycięskich kategorii obu badań ma jeszcze jeden aspekt, który podziałał na niekorzyść kombi/sedana - ten typ samochodu jest najczęściej wybierany przez mężczyzn. Jedno auto tego typu w gospodarstwie domowym, pełniące często rolę pojazdu rodzinnego, daje tym samym kobietom możliwość swobodnego wyboru spośród damskich faworytów - hatchbacka lub SUV-a

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Niezależnie od wybranej kariery zawodowej, najistotniejszymi atrybutami samochodu dla kobiet są bezpieczeństwo i niezawodność, wybrane przez 65 proc. ogółu pań oraz 72,1 proc. uczestniczek badania Alphabet Polska.

Pierwsze miejsce na liście najważniejszych cech na etapie wyboru auta nie jest zaskoczeniem. Relacje pomiędzy kobietami, a ich samochodami są tak dobre między innymi dlatego, że we współczesnych autach możemy czuć się pewnie, polegać na ich niezawodności oraz bezpieczeństwie, jakie zapewniają
– mówi Ewa Warakomska. Jeśli dodatkowo jesteśmy matkami, które podróżują autem z rodziną, wybór bezpieczeństwa i niezawodności jako kluczowych cech naszego samochodu jest bezdyskusyjny.

Różnice wśród preferowanych atrybutów wybieranego przez kobiety pojazdu pojawiają się dopiero na kolejnych miejscach. W badaniach Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia, przy możliwości wielokrotnego wyboru, były to kolejno: wielkość auta (39 proc.), wygląd zewnętrzny i bogate wyposażenie (po 32 proc.) oraz marka/prestiż (29 proc.)

W przypadku naszej grupy respondentek wyraźnie widać wpływ podejścia zawodowego na kwestie związane z pożądanymi cechami auta. Na drugim miejscu, z 44,2 proc. głosów, znalazły się wygląd zewnętrzny i bogate wyposażenie, na trzecim natomiast ekonomia zakupu i eksploatacji (39,5 proc.). Wszystkie te aspekty są charakterystyczne dla wyboru auta służbowego przez pryzmat wizerunku firmy, wygody kierowcy oraz kosztów – mówi Ewa Warakomska. Dwa z trzech kluczowych aspektów, wskazanych przez próbę generalną kobiet, pozostało daleko w tyle w naszym badaniu. Wielkość auta dostała zaledwie 9,3 proc. głosów, a marka i prestiż za nią idący jedynie 4,7 proc. Nie można jednak wykluczyć, że wskazując SUV-a jako swój preferowany samochód zaledwie jedno pytanie wcześniej, nasze respondentki założyły, że te dwa aspekty mają już niejako „w pakiecie” takiego wyboru i w związku z tym skoncentrowały się na pozostałych kwestiach praktycznych.

Rola samochodu

Badania ogółu kobiet pokazują, że aż dla połowy z nich auto jest przede wszystkim miejscem, w którym lubią spędzać czas, a zaledwie ¼ pań uważa samochód jedynie za środek transportu (dane Instytutu Badawczego ARC Rynek i Opinia). Zgodnie z przewidywaniami, w przypadku kobiet zawodowo związanych z flotami i ich stosunek do samochodów jest nieco inny.

Ponad połowa respondentek naszego badania zadeklarowała, że auto to dla nich przede wszystkim środek transportu, a dla blisko 29 proc. narzędzie pracy. Takie służbowe spojrzenie na samochody sprawiło, że zaledwie 1/5 z nich wskazała samochód jako jedno z ulubionych miejsc do spędzania czasu – mówi Ewa Warakomska z Alphabet Polska.

Samochód marzeń

Badanie, przeprowadzone przez Alphabet Polska, objęło także część warsztatową, w trakcie której uczestniczki zostały poproszone o stworzenie listy wyposażenia samochodu idealnego. Porównanie wyników pracy 5 grup warsztatowych pokazało wyraźnie, że kobiety stawiają przede wszystkim na szeroko pojętą funkcjonalność.

Na czele listy znalazł się dynamiczny silnik, dzięki któremu panie mogą nie tylko czerpać radość z jazdy, ale także czuć się pewnie w sytuacji, kiedy potrzebują wyprzedzić inne auto. Punktem wspólnym dla wszystkich grup było także przestronne wnętrze, wyposażone w wiele schowków, mogących z łatwością pomieścić również kosmetyki i dodatkowe pary butów. Na wszystkich listach znalazła się także nawigacja oraz czujniki parkowania, najchętniej uzupełnione także o kamerę cofania – mów Ewa Warakomska.

Wysokie miejsca na poszczególnych listach grup warsztatowych zajęły również: wielofunkcyjna kierownica, automatyczna skrzynia biegów oraz podgrzewane szyby i lusterka. W dalszej kolejności panie wymieniały też dobry system nagłośnienia, uprzyjemniający codzienne podróże samochodem.
Autor: K. Szreder
Źródło: Alphabet Polska
0
Komentarze do:

Pragmatyzm i funkcjonalność czyli samochód oczami kobiety

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: