Strona główna » Aktualności » Litr paliwa w cenie... hot doga

Litr paliwa w cenie... hot doga

Dodano: 23. 10. 2014
Tagi: Przepisy, Ceny, Cena, Paliwo

Benzyna za mniej niż 5 zł wydaje się być już tylko kwestią dni. Polskim kierowcom sprzyja wyjątkowo niska cena za baryłkę ropy oraz prognozy dotyczące kursu dolara. Już niedługo cena za popularną "95" będzie niższa niż hot dog ze stacji benzynowej.

"Wpływ na cenę litra benzyny w Polsce mają dwa czynniki: kurs dolara w stosunku do złotego, a także cena baryłki na światowych rynkach. Na razie koszt zakupu baryłki ropy spada (85,95 USD za Brent i 83,1 USD za Ural), ale cena za litr popularnej PB95 wcale nie musi się obniżyć, jeśli nagle dolar podrożeje. Przy obecnym kursie PLN/USD (1$=3,3 zł) ropa musi potanieć jeszcze o około 2 dolary, by cena benzyny PB95 spadła poniżej 5 zł - tłumaczy Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl."W ciągu ostatnich 4 miesięcy ropa potaniała o 25%, ale średnia cena litra benzyny bezołowiowej w Polsce spadła tylko o 23 grosze, a więc zaledwie o 4,2%. Stało się tak, ponieważ wraz ze spadkiem cen ropy rósł kurs dolara, w którym rozliczany jest handel czarnym surowcem - komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.
Analitycy walutowi przepytani przez Bankier.pl twierdzą, że na razie polskiej walucie nie grozi osłabienie. To oznacza, że ceny paliw powinny spadać. Ostatni raz mniej niż 5 zł za litr "95" płaciliśmy w roku 2010.

Z szacunków Bankier.pl wynika, że niższa cena paliw może spowodować zmniejszone dochody do budżetu państwa z tytułu VAT o około 50 mln zł.

Rosję czekają kłopoty
To, co cieszy polskich kierowców, martwi decydentów z Kremla. Chociaż moskiewskie władze utrzymują, że niższa cena za baryłkę ropy nie spowoduje poważnych kłopotów budżetowych w Rosji, to ekonomiści są zgodni, że naszego wschodniego sąsiada czekają trudne chwile.

Rosyjski plan wydatków bilansuje się przy cenie 104 dolarów za baryłkę ropy. Niższa cena oznacza poważne cięcia budżetowe lub wzrost długu Rosji. Poważny kryzys w tym kraju wydaje się być tylko kwestią czasu.
Autor: .
Źródło: Bankier
1
Komentarze do:

Litr paliwa w cenie... hot doga

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka:

Litr paliwa w cenie... hot doga

Joaas // 27.10.2014 14.49

Byloby naprawde fajnie gdyby ten ceny paliwa zaczely spadac. Ja juz coraz czesciej mysle zeby zainwestowac w hybrydowe auto. Jakies male yaris na przyklad. Wtedy auto pali malo wiec automatycznie malo wydajemy. Jeszcze jak dojda obnizki to w ogole.


Filtry do Twojego samochodu można znaleźć na topczescizamienne.pl