Strona główna » Sporty motorowe » Aktualności - sporty motorowe » GP Brazylii - kwalifikacje: Vettel po raz 9 na pole position

GP Brazylii - kwalifikacje: Vettel po raz 9 na pole position

Sebastian Vettel nie dał się deszczowej pogodzie i pewnie wygrał kwalifikacje do GP Brazylii, zdobywając swoje dziewiąte pole position w dobiegającym końca sezonie 2013.

Mistrz świata Formuły 1 zdominował finałowy segment czasówki, który opóźniono o 45 minut z powodu nasilenia się opadów.

Kierowca Red Bulla w Q3 co prawda na chwilę został przeskoczony przez Romaina Grosjeana, ponieważ zawodnik Lotusa jako pierwszy zrzucił pełne deszczówki i założył opony przejściowe, jednak gdy Vettel również sięgnął po to ogumienie, poprawił rezultat Francuza aż o 1.1 sekundy.
Ostatecznie przewaga Niemca wyniosła 0.623 sekundy, a drugie miejsce zgarnął jego rodak Nico Rosberg z Mercedesa.

Trzeci nieoczekiwanie był Fernando Alonso. As Ferrari pokonał o 0.063 sekundy drugiego reprezentanta Red Bulla - Marka Webbera, kończącego karierę w F1.

Lewis Hamilton drugim bolidem Srebrnych Strzał pojechał pół sekundy wolniej niż Rosberg i zajął piątą pozycję. Grosjean wylądował na szóstej lokacie.

Do Q3 weszli także obaj kierowcy Toro Rosso. Imponując tempem na mokrej nawierzchni, Daniel Ricciardo oraz Jean-Eric Vergne wywalczyli czwarty rząd startowy.

Tylko dziewiąte pole przypadło faworytowi lokalnej publiczności Felipe Massie, zaliczającemu pożegnalny występ z Ferrari. Dziesiąty był Nico Hulkenberg. Zawodnik Saubera awansował rzutem na taśmę do ostatniej części czasówki, kosztem Heikkiego Kovalainena z Lotusa, którego przebił o 0.015 sekundy.

Na Q2 poza Kovalainenem swoje występy zakończyli jeszcze obaj kierowcy Force India, McLarena oraz Valtteri Bottas z Williamsa.

Sergio Perez w końcówce drugiego segmentu zmagań opuścił tor i rozbił bolid, mimo to uplasował się przed teamowym kolegą Jensonem Buttonem, na 14. pozycji.

W Q1 większość zawodników ustanowiła swoje czasy już na samym początku. Potem bowiem warunki uległy pogorszeniu. Poprawiły się dopiero tuż przed końcem, co wykorzystał przede wszystkim Vergne, zabierając miejsce w strefie premiowanej awansem Pastorowi Maldonado (Williams).

Pierwszej części kwalifikacji obok kierowców Caterhama i Marussii nie przebrnął z Maldonado również Esteban Gutierrez (Sauber).