Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Fotoradary sparaliżują pracę policji?

Fotoradary sparaliżują pracę policji?

Dodano: 02. 03. 2016
Tagi: Przepisy, Prawo, Fotoradar, Policja, Fotoradary

Czy policja jest w stanie przejąć od straży miejskich i gminnych obowiązki związane z obsługą fotoradarów? Są poważne wątpliwości. 

Do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka trafiła niedawno interpelacja posła Pawła Olszewskiego (PO), byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju w rządzie PO-PSL. Pismo dotyczy „podejmowania czynności w zakresie mandatów za wykroczenia ujawnione z użyciem fotoradarów”.


W czym rzecz? Jak wiadomo, 1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 1335). Na ich mocy straże gminne (miejskie) utraciły uprawnienia do przeprowadzenia kontroli ruchu drogowego przy pomocy fotoradarów.
24 grudnia ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało stanowisko w sprawie mandatów wystawionych na podstawie zdjęć wykonanych przez te urządzenia. Stanowisko owo pojawiło się ponoć ze względu na liczne pytania, jakie do resortu napływały od urzędników straży gminnych, miejskich i samorządów.

- Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa, w przypadku spraw, w zakresie których nastąpiło jedynie ujawnienie wykroczenia, ale nie zakończono czynności wyjaśniających, wszystkie materiały powinny być przekazywane Policji, celem prowadzenia dalszych czynności. W praktyce oznacza to przekazane dziesiątek tysięcy spraw w skali całego kraju do prowadzenia czynności wyjaśniających przez Policję. W samej Bydgoszczy liczba tego typu spraw wynosi kilka tysięcy. Niestety, zmusza to wielu funkcjonariuszy do prowadzenia żmudnej i czasochłonnej pracy z dokumentacją spraw, a zarazem paraliżuje pracę jednostek Policji. W poszczególnych komisariatach do spraw przekazanych przez straże gminne (miejskie) angażowani są m.in. dzielnicowi, co prowadzi do obniżenia poziomu bezpieczeństwa na ulicach – alarmuje Paweł Olszewski.

I związku z tym zadaje on szefowi MSWiA trzy pytania. Po pierwsze chciałby się dowiedzieć, jakie w ogóle są podstawy prawne wydania stanowiska ministerstwa z 24 grudnia 2015 r.? Po drugie – czy resort w ogóle dostrzega problem dotyczący nadmiernego obciążenia policji sprawami związanym z przejęciem od straży nadzoru nad fotoradarami? I jeszcze jedno - Jakie działania w przedmiotowej sprawie podjęło Ministerstwo, by funkcjonariusze Policji pracujący w terenie nie musieli zajmować się sprawami przekazanymi przez straże gminne? – pyta Paweł Olszewski.
Autor: .
Źródło: samar
0
Komentarze do:

Fotoradary sparaliżują pracę policji?

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: