Strona główna » Serwis główny » Aktualności » 8 powodów, dla których zatrzymają prawo jazdy

8 powodów, dla których zatrzymają prawo jazdy

Jedziesz do pracy, na weekend albo do znajomych. Po drodze spotykasz patrol policji, a wyciągnięty lizak nakazuje zatrzymać się do kontroli. Kilka minut później zamiast prawa jazdy masz.... pokwitowanie.

Zatrzymanie prawa jazdy za pokwitowaniem zaskoczyło już niejednego kierowcę. Tym bardziej warto unikać okoliczności, które mogą prowadzić do takiej sytuacji. Pierwszą z 8 przesłanek do zatrzymania prawa jazdy jest uzasadnione podejrzenie, że kierowca jest na "podwójnym gazie", czyli znajduje się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo podobnie działającego środka.


Policjant zatrzyma "prawko" także wtedy, kiedy na wskutek zniszczenia będzie ono nieczytelne, lub zaistnieje podejrzenie, że zostało ono podrobione lub przerobione. Kierowcy powinni pamiętać, że zatrzymanie prawa jazdy może być spowodowane nawet, wtedy gdy upłynie termin jego ważności.
Punkty, które zabiorą prawko
Jeśli wobec kierującego wydane zostało postanowienie lub decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, to policjant ma prawo dokonać tej czynności. Podobnie będzie w przypadku, w którym wobec kierowcy orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów lub wydano decyzję o cofnięciu prawa jazdy. Uważać trzeba też ze "zbieraniem" punktów karnych.

"Kierowca, który przekroczy liczbę 24 punków karnych, musi liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy -
ostrzega Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. "Nieco inaczej wygląda sytuacja kierowców w okresie pierwszego roku od odebrania prawa jazdy. Jeśli nie chcą oni utracić prawa jazdy, to nie mogą przekroczyć liczby 20 punków karnych".

Wystąpienie wymienionych powyżej sytuacji obliguje policjanta do zatrzymania prawa jazdy. Warto jednak dodać, że funkcjonariusz może zatrzymać "prawko", jeżeli ma uzasadnione podejrzenie, że  kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

Po zatrzymaniu
Co dzieje się z zatrzymanym prawem jazdy? Jeśli przyczyną zabrania "prawka" nie było podejrzenie co do jego autentyczności, a któraś z innych przesłanek, to policja przekazuje je (w ciągu 7 dni) do sądu, prokuratury lub też starosty (w zależności od rodzaju sprawy).

Jeśli przeprowadzono badanie krwi lub moczu dla oceny trzeźwości, to wówczas prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikami tego badania. W sytuacji, w której wynik badania nie został uzyskany w okresie 30 dni od zatrzymania prawa jazdy, dokument należy niezwłocznie zwrócić właścicielowi.
Autor: ;
Źródło: Korkowo
0
Komentarze do:

8 powodów, dla których zatrzymają prawo jazdy

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: